Ktoré mydlá poškodzujú naše svaly?

Ktoré mydlá poškodzujú naše svaly?

Podľa posledných štúdií, antibakteriálne a široko používané mydlo na ruky údajne bráni svalovej kontrakcii na bunkovej úrovni, a spomaľuje a znižuje svalovú silu aj u zvierat.

Je všade
Nachádza sa prakticky vo všetkých domácnostiach a je všadeprítomné v prostredí. Tieto nálezy poskytujú silný dôkaz, že chemická látka v tejto hygienickej pomôcke má aj neželaný vplyv na ľudské zdravie aj životné prostredie.

Látka triclosan je antibakteriálne a protiplesňové činidlo a bežne sa vyskytuje v antibakteriálnych výrobkoch, rovnako ako v dezodorantoch, ústnej vode, zubných pastách a pod.

US Environmental Protection Agency už v roku 1998 odhadovala, že len v USA sa dostalo niekoľko stoviek ton tejto látky do vodných tokov, do rýb a vodných rias, je v ľudskom moči, v krvi aj v materskom mlieku. Vyšetrovatelia vykonali niekoľko experimentov, aby sa zhodnotili účinky triclosanu na svalovú aktivitu. Aplikovali bežnú dávku podobnú tej, ktorej sú ľudia aj zvieratá vystavené počas každodenného života.

Poškodenia
V prítomnosti triclosanu nefungovala normálna komunikácia medzi dvoma proteínmi, ktoré fungovali ako kalciové kanály. Bola poškodená, čo spôsobuje zlyhanie kostrového a srdcového svalu. Tím vedcov zistil, že triclosan poškodzuje srdce a kostrový sval živých zvierat. Uspaté myši mali až 25-percentné zníženie srdcovej funkcie do pol hodiny po expozícii tejto chemikálie.

Účinky triclosanu na srdcové funkcie boli naozaj dramatické. Hoci triclosan nie je regulovaný ako droga, táto zlúčenina pôsobí ako silný srdcový depresor. Vyšetrovatelia sa zamerali aj na účinky expozície triclosanu na rybách a jeho vplyv na znečistenie vodných tokov. Ryby, vystavené triclosanu po dobu siedmich dní významne znížili v umelom bazéne aktivitu v porovnaní s normálnymi testovanými rybami.

"Boli sme prekvapení do akej miery bola poškodená svalová aktivita rôznych organizmov," povedal Bruce Hammock, spoluautor štúdie. Môžete si predstaviť, že u zvierat, ktoré závisia tak úplne na svalovej činnosti, aj 10-percentné zníženie schopnosti môže znamenať rozdiel v ich prežití.

U pacientov so srdcovým zlyhaním, môže triclosan mať významný vplyv. Hoci bol najprv vyvinutý, aby sa zabránilo bakteriálnym infekciám v nemocniciach, jeho použitie je rozšírené v antibakteriálnych prípravkoch používaných v domácnosti. Odborníci tiež vyjadrili znepokojenie nad možnosťou rozvoja rezistentných bakteriálnych kmeňov pri nadužívaní antibakteriálnych prípravkov.

Dnes už vieme, že triclosan silne narúša funkciu svalov tým, že manipuluje so signalizáciou medzi dvoma proteínmi, ktoré majú zásadný význam pre život. Regulačné agentúry by mali určite zvážiť, či by mal byť povolený v spotrebiteľských výrobkoch.

Viac informácií o vhodných a nevhodných mydlách si prečítate TU.

Autor: Emily

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite