Kto vám môže zničiť manželstvo?

Kto vám môže zničiť manželstvo?

Manželstvo niekedy nedokáže ustáť neveru, alkoholizmus, žiarlivosť či iné neduhy, ktoré ho vážne ohrozujú. Avšak, sú aj také manželstvá, ktoré neprešli ani jedným z uvedených problémov, a napriek tomu sa rozpadli. Ohroziť vzťah totiž môžu aj ľudia, ktorých máte radi, s ktorými žijete a ktorých by ste za „ničiteľov“ nikdy nepovažovali.  

Vlastná mamička
Veru tak, jedno z najväčších rizík, ktoré číha na udržateľnosť manželstva, spočíva v správaní vlastnej mamičky. Problém je, že všetko, čo urobí alebo povie, zrealizuje v tom najlepšom duchu, pretože chce svoju dcéru chrániť. A práve to môže byť problém. Snaží sa vám dávať vlastné rady, skúsenosti a názory, ktoré vám však nemusia vôbec vyhovovať.

Stále vás vníma ako svoju dcérenku, ale vy ste medzitým dospeli a založili si vlastnú rodinu. Potrebujete sa naučiť citlivo vnímať, kedy ide z jej strany o nežiaduci zásah do vášho života, aby ste jej dali spätnú väzbu, že si to neželáte. Nenechajte sa preto z jej strany hecovať a poúčať. Riaďte sa vlastným rozumom, intuíciou a riešte a komunikujte problémy tam, kde vznikajú – s vlastným manželom.

Svokra alias manželova mamička
Niekedy sú historky o svokrách zveličené, ale niečo pravdy na nich predsa len bude. Ak máte so svokrou minimálne neutrálny vzťah, ste šťastná žena. Veľakrát sa však stáva, že tento vzťah je konfliktný. Problém tkvie v tom, že svokra má vlastné predstavy o tom, ako by sa mala správať synova manželka, ako by mala dbať o domácnosť, variť a podobne. Ak s tým začne huckať svojho synáčika, je rozhodujúce, ako na to synáčik zareaguje. Ako sa k tomu postaví, či si vás obháji a vysvetlí svojej matke, že si nepraje, aby o vás takto hovorila alebo dostane „chrobáka do hlavy“ a začne sa pozerať na veci tak, ako vraví mamička. A oheň je na streche.

Znie to neuveriteľne, ale vlastné deti
Na jednej strane ich nadovšetko milujeme a oni neraz prinášajú zmysel do našich životov, no na druhej strane bývajú príčinou rodičovských konfliktov a hádok. Názorové rozpory týkajúce sa výchovy, ktoré rodičia nedokážu preklenúť, niekedy vedia manželov doslova odcudziť. Problém je tiež v tom, že počas výchovy detí zabudnete na to, že nie ste iba rodičmi, ale i partnermi. Podceníte partnerský rozmer vášho vzťahu, nerozvíjate ho a odchodom detí z rodičovského hniezda zistíte, že si nemáte s partnerom čo povedať. Dbajte preto aj na túto stránku vášho spolužitia.

Vaša najlepšia priateľka
Obrovské riziko číha aj pri vašej najlepšej kamarátke, ak má na vás vplyv, ak dáte na jej názory a keď práve neprežíva najlepšie obdobie svojho života. Výskumy totiž ukázali, že problémy v prežívaní jedného človeka bývajú nákazlivé a prenosné, ak s nim často trávime čas a analyzujeme všetky pocity.

V praxi to znamená, že ak sa priateľka rozvádza a neustále vás zásobuje presvedčeniami, že všetci muži sú nezodpovední a sukničkári a na vašom mieste by si „bacha“ na manžela, je otázkou času, kedy sa aj vy začnete správať podozrievavo voči svojmu manželovi. Veci, ktoré vám predtým nevadili si začnete viac všímať a uvedomovať a k hádkam už potom nie je ďaleko. Ďalší problém nastáva vtedy, ak vaša najlepšia kamarátka prejaví záujem o vášho manžela a vstúpi do vášho vzťahu.

Kolega v práci
Máte manžela, ktorý býva žiarlivý? Sonduje, s akými mužmi udržiavate kontakt v práci? Vyskytol sa vo vašom zamestnaní muž, ku ktorému máte bližšie, rozumiete si, komunikujete spolu a často o ňom manželovi vravíte? Nuž, nepotrvá dlho a kolega sa stane terčom problémov. Pritom medzi vami nemusí absolútne nič prebehnúť, no aj napriek tomu sa z kolegu stane ten, ktorý rozvracia manželstvá. To, že si ako kolegovia rozumiete, nech je radšej za týchto podmienok vašim malým tajomstvom.

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite