Krvácanie po sexe: Aké sú príčiny?

Krvácanie po sexe: Aké sú príčiny?

Nejedna žena má skúsenosti s krvácaním po pohlavnom styku. Väčšinou sa ženy v takejto situácii zľaknú a pýtajú sa, čo môže byť príčinou krvácania. Nuž, príčin, prečo sa objaví po sexe krvácanie, býva viacero...

Príliš drsný sex
Niekedy dôjde ku krvácaniu po príliš drsnom milovaní. Ak je partner veľmi vášnivý a živočíšny a neberie ohľad na vašu pripravenosť, teda najmä na dostatočné zvlhčenie vagíny, potom to môže skončiť krvácaním z pošvy. V tomto prípade stačí jediné – nechať poranené miesta zahojiť a nabudúce si dopriať radšej menej drsnosti, alebo aspoň použiť lubrikačný gél.

Sexuálne začiatky
Pri prvých pokusoch o pohlavný styk sa tiež môže objaviť krvácanie, pretože dochádza k narušeniu panenskej blany a drobných cievok v nej. Ak teda ešte len s pohlavným životom začínate, môžu byť tieto začiatky poznačené aj miernym krvácaním.

Zápaly pošvy alebo krčka maternice
Pokiaľ spozorujete, že po sexe krvácate, možno je na príčine nejakáinfekcia, ktorá spôsobuje vyššiu citlivosť sliznice. Takto oslabenásliznica sa ľahšie naruší a neraz to vyústi do krvácania.

Ak máte problémy s pálením, svrbením a výtokom a navyše dôjde i ku krvácaniu po sexe, je to s veľkou pravdepodobnosťou spôsobené práve infekciou.

Krvácanie môže mať na svedomí aj zápal krčka maternice alebo výrastky na ňom (tzv. polypy), ktoré sa mechanickým dráždením pri pohlavnom styku rozkrvácajú.

Pohlavné choroby
Ak po sexe krvácate, jednou z príčin môžu byť aj pohlavné choroby. Krvácaním po styku alebo krvácaním mimo cyklu sa prejavuje často napríklad kvapavky alebo chlamýdiová infekcia, prípadne ďalšie choroby.

Obávaná rakovina
Veľa žien, akonáhle spozoruje krvácanie po styku, si tento jav dáva do súvisu s tou najhoršou možnou diagnózou a tou je rakovina. Najčastejšie ide o rakovinu krčka maternice, pričom toto ochorenie sa v mnohých prípadoch prejavuje aj krvácaním po styku alebo špinením mimo cyklu. Avšak u žien, ktoré pravidelne chodia na gynekologické prehliadky, je rakovina málo pravdepodobnou príčinou krvácania po sexuálnom styku.

Príčin krvácania po sexe môže byť neúrekom. V každom prípade by však malo platiť, že ak sa takáto vec stane, žena by nemala na nič čakať a okamžite sa objednať na vyšetrenie u lekára. Len tak sa totiž dá zistiť príčina krvácania vo vašom prípade a ak je ňou nejaké ochorenie, včas ho začať liečiť.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite