Koľko kávy za deň znesie naše srdce?

Koľko kávy za deň znesie naše srdce?

Zvýšená srdcová frekvencia je častým nežiaducim účinkom u ľudí, ktorí konzumujú viac ako 300 mg kofeínu denne. Zatiaľ čo väčšina ľudí je oboznámená s dôsledkami účinku kávy na zdravie, nie každý chápe zložité biochemické reakcie, ktoré sa v tele dejú kvôli tomuto čiernemu zlatu.

Pre dosiahnutie najlepších zdravotných výsledkov, keď už je šálka kávy vašim denným zvykom, sa odporúča konzumovať maximálne 200-300 mg kofeínu, čo sú zhruba dve až tri šálky kávy denne.

Kofeín a srdce
Ako káva vstupuje do zažívacieho traktu, kofeín sa rýchlo dostáva do mozgu cez krv. V mozgu začne ovplyvňovať vlastnosti neurotransmiteru, zodpovedného za pocity únavy a utlmí ho.

Vaša hypofýza začne uvoľňovať stresové hormóny, čím sa stimuluje srdce, začnú sa rozťahovať cievy, zvýši sa krvný tlak a spôsobí bronchiálne relaxačné účinky podobné tým, ktoré spôsobujú lieky proti astme. Bohužiaľ, kardiovaskulárne účinky sa zakaždým, keď vypijete šálku kávy menia, telo si zvykne a zvyšuje jeho toleranciu.

Zvýšená srdcová frekvencia
Hoci zvýšenie krvného tlaku u niektorých kávičkárov nemusí byť výrazné, problémom je skôr nepravidelný srdcový rytmus. V závislosti na úrovni kofeínu a dávkovania sa môže nepravidelne zvyšovať tepová frekvencia, čo môže viesť k miernym pocitom nevoľnosti.

Dlhodobé efekty
Káva dosiahne svoju najvyššiu koncentráciu v krvi do jednej hodiny po požití, a je vylúčená z tela prostredníctvom moču až po niekoľkých hodinách. Vzhľadom k tomu, že sa kofeín neukladá v krvi alebo tkanivách, jeho dlhodobé účinky pociťuje srdce a mozog, ktorý začne mať abstinenčné príznaky.

Mierny príjem 200-300 mg kofeínu denne u zdravých ľudí neškodí, ale 500-600 mg kofeínu, čo sú štyri a viac šálok kávy denne môže viesť k nepríjemným príznakom, ako je nepokoj, žalúdočná nevoľnosť, nervozita, triaška, nespavosť a podráždenosť. Závažné prípady predávkovania kofeínom občas vedú k úmrtiu v dôsledku srdcovej arytmie.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak sa u vás objavia známky zvýšenej srdcovej frekvencie alebo nepravidelný srdcový tep po požití miernych dávok kofeínu. Ak máte podozrenie na intoleranciu kávy, prestaňte ju piť. Káva v kombinácii s inými produktmi obsahujúcimi kofeín, ako je čokoláda, energetické nápoje a čaje, môže zvýšiť riziko ochorenia z nadmerného príjmu tejto silnej povzbudzujúcej látky.

Autor: Sisa

Tip: 10 potravín pre krivky od pása dolu
Nie je ľahké vybrať si to správne jedlo, keď chcete mať sexi vytónované svalstvo. Ak ste typ, ktorý miluje beh, bicyklovanie, džoging, korčuľovanie a máte silnejšie nohy, spoľahnite sa na týchto desať potravín, ktoré vám vybudujú tie najsexi dolné končatiny. Viac...

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite