Klasický toaletný papier nám nestačí!

Klasický toaletný papier nám nestačí!

Klasický suchý toaletný papier sa u nás stále teší veľkej obľube a patrí k bežným položkám našich nákupných zoznamov. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je toaletný papier naozaj dostatočne účinným pomocníkom na udržanie čistoty a zdravia našich intímnych partií po návšteve toalety?

Suchý toaletný papier nestačí
Veľa ľudí sa stále zvykne po stolici utierať obyčajným suchým toaletným papierom. No hoci by ste minuli aj celú rolku takéhoto klasického papiera, úplne „dočista“ sa neutriete, nech sa snažíte, koľko chcete. Jednoducho, suchý papier nedokáže starostlivo odstrániť všetky nečistoty a zvyšky stolice.

Niektoré druhy toaletného papiera navyše citlivé miesta okolo konečníka dráždia a môžu spôsobovať nepríjemné pocity, odreniny a prispieť i k vzniku alebo zhoršovaniu hemoroidov. Vyberajte si preto jemnejšie druhy toaletného papiera a aby ste pokožku okolo konečníka zbytočne nedráždili, voľte nefarbený a neparfumovaný toaletný papier (tieto môžu okrem iného zvyšovať riziko kvasinkových infekcií u žien).

Ako sa teda utierať?
Aby sme zabezpečili dokonalú hygienu po stolici, nemali by sme sa spoliehať len na obyčajný toaletný papier. Ten by mal byť iba akousi „predohrou“ k ďalšiemu čisteniu. Odporúča sa po utretí „nasucho“ použiť sprchu alebo ak máte možnosť, využite bidet. Pomocou čistej vody sa udržíte v čistote aj na tých najintímnejších miestach a budete mať isto príjemnejší pocit.

Nejde len o pocit
No nejde len o pocit čistoty. Nedostatočná hygiena, ktorou je aj používanie len samotného suchého toaletného papiera, je jedným z rizikových faktorov pre vznik zlatej žily (hemoroidov) alebo pre už zhoršenie tohto ochorenia. Ľudia trpiaci zlatou žilou by sa mali obzvlášť snažiť o dôkladnú hygienu po každej stolici.

Keď sa nemôžete umyť
Nie vždy máme možnosť využiť po návšteve toalety sprchu či bidet. Ak ste v takej situácii, dobrým pomocníkom vám môže byť vlhčený toaletný papier. Dostanete ho kúpiť v drogériách či v lekárni.

Dávajte však, pokiaľ možno, prednosť  radšej neparfumovaným druhom vlhčeného toaletného papiera. „Voňavé“ druhy by mohli citlivú pokožku zbytočne dráždiť, a to predsa nepotrebujeme.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite