Kedy vám vykukne tehotenské bruško?

Kedy vám vykukne tehotenské bruško?

Keď žena zistí, že čaká bábätko, zvyčajne sa už od prvých dní začne pozorovať v zrkadle. Otázka „Kedy mi už vykukne bruško?“ býva jednou z najčastejších pri každom pohľade do zrkadla. Odpoveď však môže byť u každej tehuľky veľmi odlišná. Závisí to totiž od viacerých faktorov.

12.-16. týždeň
Vo väčšine prípadov sa tehotenské bruško začína u žien objavovať niekedy po dvanástom týždni tehotenstva, teda po ukončenom prvom trimestri. V tomto období už začína byť mnohé bežné oblečenie tehuľke priúzke a začína hľadať tehotenské kúsky, alebo aspoň voľnejšie a pohodlnejšie veci.

Čo všetko vplýva na veľkosť bruška?
Vyššie uvedený časový údaj je však len orientačný, pretože tak ako každá žena je iná, aj každé tehotenstvo je iné. Na to, kedy vám bruško v tehotenstve vykukne, vplýva veľa faktorov.
Jedným z nich je, či ide o prvé bábätko alebo už nejaký pôrod za sebou máte. Ženám, ktoré čakajú prvé dieťa, zvyčajne rastie bruško pomalšie, pretože brušné svalstvo je pevnejšie a nie je „vytrénované“ predchádzajúcim tehotenstvom.

Ak už teda bábätko alebo viac detí máte, vaše ďalšie tehotenstvo na vás môže byť vidieť skôr, u niektorých žien aj okolo 9. týždňa. Ďalším faktorom je aj vek. Ženy vo vyššom veku môžu byť „bruškaté“ skôr než mladšie tehuľky, čo býva ovplyvnené tým, že mladšie ženy majú často pevnejšie brušné svalstvo. Nie je to však pravidlo.

Rozcvička pre tehuľky: Takto vás nebude nič bolieť!

V neposlednom rade je v hre aj stavba tela ženy a to, či má v okolí bruška nahromadený tuk alebo nie. Ženy, ktoré majú viac tuku okolo bruška, si na vykuknutie toho tehotenského bruška počkajú spravidla trošku dlhšie než ženy s plochým bruškom. Do určitej miery závisí doba „vykuknutia“ tehotenského bruška aj od genetiky. Rýchlejší rast bruška neraz spôsobuje aj viacpočetné tehotenstvo. Ak bruško „vyskočí“ prirýchlo, je teda možné, že nečakáte len jedno bábätko, ale hneď viacero naraz.

Rast bruška verzus veľkosť bábätka
V dobe, keď vám začne vykúkať tehotenské bruško, je vaše bábätko zvyčajne ešte veľmi maličké (do 12. týždňa je to stále maličké embryo) a rast bruška spôsobuje zväčšujúca sa maternica ako aj ukladanie tuku. Veľmi často je za nafúknutejším bruškom v začiatkoch tehotenstva aj tehotenská zápcha či plynatosť, ktoré trápia nejednu budúcu mamičku.

Sex s bruškom: Vieme, čo si ešte môžu tehuľky dovoliť

Keď sa dlho neukazuje
Niektorým ženám sa bruško neukáže dlhšie a ani v 20. týždni ešte nemusia vyzerať ako tehotné. V mnohých prípadoch nejde o žiadnu komplikáciu a ak by bol nejaký dôvod na obavy, váš lekár by vás o tom iste informoval a situáciu riešil. Ak je ale podľa vášho lekára rast vášho bruška v poriadku, netreba si robiť starosti. V mnohých prípadoch sa rast bruška naplno rozbehne až vo vyšších štádiách tehotenstva, kedy by si už nejedna budúca mamina želala, aby viac nerástlo.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite