Kedy a ako sa vkráda do manželstva zloba?

Kedy a ako sa vkráda do manželstva zloba?

Kým sme stále zamilovaní, povaha nášho vzťahu sa dá hodnotiť stále pozitívne. Po uplynutí niekoľkých rokoch manželstva, desiatok hádok, nepríjemných zážitkov sa však láska postupne mení z oddanosti na nenávisť. Začne odchádzať radosť, intímne fungovanie. Vzťah prestane ísť na plné obrátky a do manželstva sa vkradne zloba. Začnú pribúdať konflikty, ktoré budú stále tvrdšie, kým ich sami nezastavíte.

Manželská dokonalosť
Takýmto spôsobom bude totálne narušená. Ak vzťah funguje, mali by sme pociťovať až závislosť na ňom v tom pozitívnom duchu. Partnera by sme mali milovať, nie ho nenávidieť. Pravá láska je predsa stále láska, nemení svoj charakter. Ak príde okamih pravdy a vy pociťujete len zlosť a nie je to iba dočasné, potom prežívate svoju prvú manželskú krízu.

Eufória odišla, stále sa vracajú pocity bolesti, prežívate ich ešte intenzívnejšie než predtým, a navyše si myslíte, že ich spôsobuje len váš partner, nie práca, nie nepríjemnosti v blízkej rodine. Ak chcete vniesť do svojho manželského vzťahu späť harmóniu, najskôr prestaňte posudzovať vzťah, porovnávať ho s inými, o ktorých funkčnosti by sa dalo polemizovať.

Toto sú najväčšie omyly ľúbostného života

Gesto lásky
Nerobte nič výnimočné a nič násilné, čo sa k vašej povahe nehodí. Ako prejav lásky a blízkosti stačia aj malé gestá. Posaďte sa večer po náročnom dni vedľa partnera a jednoducho ho pohlaďte. Kedy naposledy ste si vymieňali tieto nevinné dotyky?

Niekedy je doma medzi štyrmi stenami veľmi ťažké utiecť každodennej rutine. Nie je preto na škodu vyraziť aspoň raz za pár týždňov von. Príjemná večera či pohárik v obľúbenom podniku budú ideálne, niekedy však stačí aj spoločná prechádzka.

Dôležité je, aby ste vynechali každodenné témy a skúsili zabudnúť na starosti či stres. Pamätáte sa ešte, o čom ste sa zvykli rozprávať keď ste sa ešte len spoznávali? Zaspomínajte na plány, ktoré ste si robili. Možno objavíte sen, ktorý by ste si teraz mohli splniť.

Skutočne šťastné a dlhotrvajúce vzťahy nie sú založené na gýčovej vášnivej láske akú poznáme z televízie. To, čo dokáže živiť lásku skutočne dlhé roky a desaťročia sú malé gestá, empatia a schopnosť prežívať spoločne aj všedné chvíle ako tie najvzácnejšie v živote.

Hranice sú dôležité aj vo vzťahu a nejde o vyhrážky

Autor: mj
Foto: Profimedia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite