Keď sa sex s ním nedá vydržať

Keď sa sex s ním nedá vydržať

Pozná to nejedna žena - schyľuje sa k sexu, partner je rozvášnený, ale ona sa akosi nedokáže naladiť na tú správnu frekvenciu. Následkom môže byť sex, ktorý je viac bolestivý ako slastný. Príčinou môže byť nedostatočná vlhkosť pošvového prostredia, ktorá môže nastať vtedy, ak sa žena necíti v úplnej psychickej pohode, prípadne sa mohla „zanedbať" sexuálna predohra partnerov. To však súhlasí len vtedy, ak ide o zriedkavý prípad a nie o opakujúcu sa situáciu.

Častá bolesť?
Preto, ak to je čo i len možné, vyhraďte si s partnerom dostatok času na sex, aby ste sa dokázali dostatočne uvoľniť a vylúčiť akúkoľvek inú príčinu. Ak však pociťujete častú bolesť pri milovaní, môžete patriť medzi ženy trpiace na vaginizmus. Ženy s touto poruchou nie sú schopné potlačiť reflex samovoľného stiahnutia svalov pri pošvovom vchode, u ťažších foriem vaginizmu dochádza dokonca až k úplnému zovretiu stehien. Zdanlivo nepatrné problémy a bolesti môžu zapríčiniť sexuálne ochladnutie, či odmietanie sexu ako takého.

Možné príčiny bolestí
Jestvuje mnoho fyzických a psychických príčin vaginizmu. Za fyzické sa považuje úzky pošvový otvor alebo niekdajšia pevná panenská blana, dokonca aj chlamýdiová infekcia spôsobujúca zápal v podbrušku, ktorý vyvoláva bolesti pri hlbšej penetrácii.

Aj samotné pranie spodnej bielizne v nevhodnom pracom prášku môže vyvolať pálenie pošvy. Nezabudnime ani na nevhodné mydlá, sprchové gély a peny do kúpeľa, ktoré je vhodné nahradiť špeciálnymi gélmi na intímnu hygienu. Bývajú zväčša bezfarebné, s vyváženým pH a dermatologicky testované. Aj zápaly močového mechúra či konečníka môžu spôsobiť nepríjemnosti, sú tvorcami nepríjemnej bolesti, a to nielen pri sexe. Včasné odhalenie takejto príčiny môže byť liečené vhodnými antibiotikami.

Nie vždy však ide len o vírusy, časté pálenie a bolesť môže byť následkom psychickej príčiny, ku ktorým sa radia predošlé negatívne sexuálne skúsenosti, naštrbený partnerský vzťah, či iná negatívna spomienka, ako napr. znásilnenie.

V každom prípade, ak pri styku pociťujete nepríjemné bolesti v podbrušku, s najväčšou pravdepodobnosťou ju môžete pripísať aj cyste na vaječníku, či rozširujúcej sa endometrióze. Ak pri styku zvyknete aj krvácať, reč môže byť o poškodenom krčku maternice. Preto, pri akomkoľvek podobnom podozrení, by ste mali bezodkladne vyhľadať svojho gynekológa, aby určil správnu diagnózu a následnú liečbu. Ak sa podozrenie nepotvrdí, pomôcť by vám mohol sexuológ.

Autor: Danka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite