Keď ochorie mechúr...

Keď ochorie mechúr...

Stále vás nutká na močenie a pri ňom máte pocit, ako keby vám niekto prechádzal žiletkou priamo po močových cestách? Páli to, štípe to, reže to? Cítite sa skutočne nepríjemne a každá návšteva WC pre vás predstavuje ukrutné bolesti? Vitajte v klube, máte zápal močových ciest. Nezávideniahodné ochorenie, ktoré aspoň raz za život postihne každú druhú ženu a u každej piatej sa neustále opakuje.

Fakty a štatistiky
Pod zápalom močových ciest rozumieme súhrn niekoľkých príznakov, ktorými ľudský organizmus reaguje na nahromadenie mikroorganizmov v močovom trakte. Môže byť spôsobený baktériami, kvasinkami, vírusmi, rovnako však aj veľkým chladom. Až v deväťdesiatich percentách je na príčine narastajúca infekcia, kedy mikróby prenikajú do močovej rúry a mechúra (zápal dolných močových ciest), v tých závažnejších prípadoch aj do horných močových ciest i obličiek (zápal horných močových ciest).  

Aspoň raz za rok má problémy s močovým mechúrom dvadsať percent žien vo veku 20 až 55 rokov. Ženy sú na zápal močových ciest v porovnaní s mužmi oveľa náchylnejšie. Na svedomí to má najmä fakt, že ženská močová rúra je krátka len 4 cm a v jej bezprostrednom susedstve sa nachádza konečník a pošva. Sú to práve tieto nepríjemné potiaže, pre ktoré ženy často navštívia lekára, či absentujú v práci.

Kde hľadať chybu
Keďže sa jedná o ochorenie spôsobené prevažne infekciou, dôraz by sa mal klásť na zvýšenú hygienu ženy v inkriminovaných partiách. V opačnom prípade môžu mikroorganizmy z pošvy i konečníku ľahko preniknúť do močovej rúry a následne do ďalších častí močového traktu.

Zápal močových ciest môže vyvolať zvýšená pohlavná aktivita, nesprávna hygiena, nedostatočná frekvencia močenia ako aj zadržiavanie moču, prechladnutie dolných partií, prípadne pocit studených nôh, zvýšený stresový faktor, či znížená obranyschopnosť organizmu. Väčšiu náchylnosť na zápaly majú aj tehotné ženy, cukrovkárky a ženy trpiace poruchami odtoku moču.  

Zabráňte zápalu
Spomenutým nepríjemnostiam sa dá ľahko vyhnúť dodržiavaním niekoľkých zásad a praktík. Doplatiť napríklad môžete na nesprávne utieranie konečníka, pretože baktérie z čriev si zanesiete do pošvy i močovej rúry. Utierajte sa vždy preto spredu smerom dozadu.

Dôležitá je aj hygiena pred a po pohlavnom styku. Vymočte sa vždy pred milovaním, pretože penis môže svojim trením zatlačiť do mechúra baktérie nachádzajúce sa pri vstupe do močovej rúry. Vymočenie po styku je taktiež vhodným prostriedkom, ako sa zbaviť nežiadúcich nepriateľov. Na mieste je pochopiteľne aj dôkladné umytie týchto partií.

Nezanedbávajte tiež zvýšený príjem tekutín, pretože pravidelným močením sa močový trakt zbavuje všetkej zlej pliagy. Nečakajte ale do poslednej minúty, kedy bude váš mechúr preplnený na doraz. Návšteva WC je potrebná vždy vtedy, keď pocítite nutkanie.

Ako spoznať zápal
Zápal dolných močových ciest jednoducho rozpoznáte podľa častého močenia sprevádzaného pocitom pálenia, či rezania, hlavne na jeho konci. V moči sa môže veľakrát nachádzať aj krv. Príznaky zápalu horných močových ciest sú o niečo výraznejšie. Okrem už tých spomenutých postihnuté často trpia bolesťami v spodnej časti chrbta, v bedrovej oblasti, či v boku. Častá je aj horúčka, triaška, pocit nevoľnosti, nutkanie na vracanie, či samotné zvracanie. V tomto štádiu už určite neváhajte navštíviť lekára, pretože ochorenie môže byť až životu nebezpečné.

Ako sa vyliečiť
Pokiaľ sú vaše príznaky iba mierneho charakteru, postačí domáca liečba v podobe zvýšeného príjmu tekutín. Okrem špeciálnych urologických čajov, pomáhajú aj tie bežné, prípadne iné nesýtené a nechladené nápoje. Podstatné je pritom, aby ste častým močením čo najrýchlejšie odstránila z tela škodlivé látky. Zaberie aj teplý kúpeľ, termofor, extrakt z brusníc (najmä kanadských), extrakt z cesnaku, monosacharid manóza, probiotiká, či ľahká diéta bez korenín, alkoholu a kávy. Vzhľadom na zvýšené riziko prenosu baktérií je vhodná sexuálna zdržanlivosť.

V prípade, že príznaky neustupujú, naopak sú stále horšie, treba vyhľadať odbornú pomoc. Lekár obvykle nasadí liečbu antibiotikami. Pomáhajú aj rôzne bylinky, homeopatia, akupunktúra. Ak sa infekcia nelieči, môže prejsť do chronického stavu a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie ako je napríklad zápal obličiek, či výskyt močových kameňov. Nejedna chronicky postihnutá žena nám dá určite za pravdu, že byť k svojmu zdraviu ľahostajná sa síce v žiadnom, ale v tomto konkrétnom prípade, skutočne nevyplatí.

Autor: Lexy

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite