Keď je močenie utrpením...

Keď je močenie utrpením...

Stačí pár príznakov a vy viete, že je to tu zasa! Nepríjemné bolesti v podbrušku, časté návštevy toalety a pocit, že z vás idú žiletky! Problémy s močovými cestami trápia vysoké percento žien. Patríte k nim aj vy?

Zápal močových ciest je mimoriadne frekventované ochorenie – postihuje každú druhú ženu a každá piata sa s ním stretáva pravidelne. Podľa štatistík bojuje s bolestivým močovým mechúrom až dvadsať percent žien, najčastejšie sa táto choroba dotkne dospelých žien vo veku od dvadsať do päťdesiat rokov a medzi pacientmi sa nezriedka objavujú aj muži.

Teraz to príde
Niekedy stačí tak málo – prebehnúť sa po studených kachličkách naboso, inokedy pochodovať po vonku s odhaleným chrbtom (pamätáte na mamine rady – „zakry si kríže, inak prechladneš“?) alebo aj milostné hry s priateľom. Močový trakt je veľmi citlivý a k bolestivému zápalu nás dovedú najčastejšie v ňom nahromadené mikroorganizmy. Tie sa do močovej rúry môžu dostať napríklad prenosom z pošvy alebo konečníka pri nedodržiavaní dostatočnej hygieny, ale tiež počas pohlavného styku.

Ak ste už na vlastnej koži okúsili zápal močových ciest, zrejme sú vám dobre známe jeho prvotné príznaky – predovšetkým je preň typické časté močenie, avšak výsledkom bolestivého močenia je len malé množstvo moču, pri zhoršených zápaloch sa v ňom objavuje aj krv. Ďalšími sprievodnými javmi sú tlaky v podbrušku, celková slabosť, bolesti chrbta či zimnica.

Domáca liečba alebo návšteva lekára?
Najlepšie oboje. Hoci ste mienky, že za lekárom treba chodiť len keď nezaberú domáce kúry, problémy s močovým ústrojenstvom by ste mali riešiť neodkladne, inak sa môžu prejaviť vo forme oveľa závažnejších ochorení, napríklad zápalom obličiek. Po vyšetrení vám zrejme lekár predpíše antibiotiká a odporučí vhodnú domácu liečbu, ktorá spolu s účinkom antibiotík zmierni vaše zdravotné ťažkosti. Najčastejšími liekmi, ktoré budete užívať sú Bispetol, Furantoin, Bismoral alebo Nopil.

V prípade, že si nemôžete dovoliť zostať pár dní doma, dodržujte aspoň základné odporúčania – urologický čaj, teplý kúpeľ, brusnicové šťavy a extrakty, šumivé tablety s výťažkom brusníc a dobrú službu vám spraví teplý termofor. Samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu, zvládnuť by ste mali až desať pohárov vody denne. Niekedy pomôže aj močenie do slanej vody. Vzdať sa však budete musieť kávičkovania, alkoholu a tiež pohlavného styku. Ten by vám zrejme tak či onak nebol v čase bolestí príjemný.

Dôležitá je i prevencia – k nej patrí vymočenie sa pred pohlavným stykom, vypitie pohára vody a močenie bezprostredne po ňom. Pomôžete tak vyplaveniu baktérií, ktoré sa pri styku mohli dostať do močových ciest. Dôraz treba klásť aj na zvýšenú hygienu v oblasti genitálií a konečníka a používanie bavlnenej teplej bielizne. Nesnažte sa zdržiavať močenie, práve naopak – vždy, keď pocítite nutkanie, navštívte toaletu. Násilné zadržiavanie moču v tomto prípade nemá význam a vy by ste si tak koledovali len o ďalší zápal a zaradili sa tak k ženám, u ktorých sa problémy s močovým ústrojenstvom považujú za chronické.

Autor: Broňa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite