Kde je v lete škriabanie sa tabu?

Kde je v lete škriabanie sa tabu?

Milujete letnú sezónu? Zvuky aj vône leta sú to, na čo sme sa všetci celú zimu tešili. Ale spolu so všetkou touto zábavou, ktorú teplo a leto prinášajú, je to tiež čas, kedy máme väčšie a dráždivejšie kožné problémy.

Medicínsky označujem svrbenie "pruritus". Ide o podráždenie kože, ktoré nás vyzýva, aby ste si oblasť poškriabali. Môže ísť o lokalizované podráždenie alebo vyskytujúce sa po celom tele.

Potničky
Počas horúcich mesiacov nás pokožka svrbí hlavne kvôli teplu a prítomnosti alergénov v ovzduší. Potničky, spáleniny od slnka, sucho,  a koža je hneď citlivá. Potničky sa objavia vtedy, keď sa zablokujú póry v dôsledku nadmerného potenia. Prejavuje sa ako malé červené alebo ružové škvrny hlavne na oblasti, ako je horná časť chrbta, hrudníka, trupu, bruchu, čele, krku a tiež na miestach, kde je silné trenie oblečenia.

Popáleniny
Existuje prášok na potničky, akýsi chladivý zásyp, ktorý udržiava postihnutú oblasť čistú a suchú. Cez leto je koža veľmi citlivá na slnečné popáleniny. Pokožka vtedy sčervená, zapáli sa a svrbí. Ťažké popáleniny od slnka môžu spôsobiť pľuzgiere. Na upokojenie pleti môžete použiť ľadový obklad na postihnutú oblasť, nevychádzať na slnko, piť veľa vody, aby ste zostali hydratovaná a aplikovať aloe gél na postihnuté oblasti.

Naša koža má tendenciu vysúšať sa. Aj preto treba v lete zahájiť časté kúpele a sprchy, použiť vždy ľahké hydratačné krémy na báze vody v oblastiach, ktoré sú suché a svrbia. Piť veľa vody, jesť dostatok ovocia na vodnej báze a zeleninu.

Horúce mesiace spôsobujú, že je pokožka prehnane citlivá, kvôli zvýšenej prítomnosti alergénov. Teplo a pot jej nijako nepomáhajú. Vzniká seboroická dermatitída, alergická kontaktná dermatitída, plesňové ochorenie nôh aj atopická dermatitída. Opäť používajte ľahké hydratačné krémy, obmedzte čas na kúpanie 5 až 10 minút, naneste krém hneď po kúpeli.

Svrbiace znamienko, čo s tým?
Je prirodzené, že ak nás niečo svrbí, máme tendenciu si to poškriabať. No pri znamienkach by sme sa tohto zvyku veru držať nemali. Materské znamienka sú citlivá záležitosť, takže nejaké škriabanie by malo byť naozaj tabu.

Zdravé a bezproblémové znamienko by vás však nemalo dlhodobo svrbieť. Ak sa tak deje, potom treba spozornieť a myslieť na to, že to môže byť varovný signál. To znamená, že by ste nemali váhať a radšej zájsť za dermatológom, ktorý vám znamienko vyšetrí.

Okrem svrbenia sa problematické znamienko môže prejavovať aj ďalšími spôsobmi. Niektoré takéto znamienka napríklad mierne krvácajú. Na to, že niečo nie je v poriadku, nás môže upozorniť aj nezvyčajný tvar materského znamienka – za bežných okolností je tvar symetrický a ohraničený a problematický môže byť naopak, asymetrický tvar znamienka s nejasnými okrajmi, zmeny pigmentácie, veľkosti a podobne.

Väčšie riziko rozvoja rakoviny hrozí v prípade veľkoplošných znamienok a tiež, ak sa v rodine vyskytla rakovina kože. Pokiaľ spozorujete nejaké zmeny v tvare, farbe či nejaké nezvyčajné prejavy (už spomínané svrbenie alebo krvácanie), neodkladajte návštevu lekára. Ten vám znamienka skontroluje a v prípade, že sa mu niečo nebude pozdávať, môže navrhnúť odstránenie tých rizikových.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite