Jedlo, čo nahradí tabletky na štítnu žľazu

Jedlo, čo nahradí tabletky na štítnu žľazu

Štítna žľaza je jednou z najväčších žliaz, nachádza sa v našom krku a produkuje dôležité hormóny. Má veľmi významný a viditeľný vplyv na celý organizmus, pocit celkového zdravia a dokonca aj na našu vizáž a hmotnosť. Objem ňou produkovaných hormónov vplýva na látkovú výmenu v celom tele a na vstrebávanie živín z potravy, ktoré musí byť dostatočné.

Väčšina ochorení, ktoré ju postihnú, súvisí s jej nadprodukciou či nedostatočnou činnosťou a je dôležité jej správanie sledovať, ak s ňou máte problémy, najmä počas tehotenstva.

Zlá funkčnosť štítnej žľazy spôsobuje malátnosť, veľký smäd a zvýšené močenie, nespavosť, neschopnosť sa sústrediť a rýchlo reagovať, zhoršenie sluchu či zhrubnutie hlasu. Fyzické príznaky sú obvykle vypuklé oči, suchá pokožka, intenzívne úbytky či nárasty hmotnosti popri normálnom stravovaní, potenie, vypadávanie vlasov, nadmerné ochlpenie.

Čo pomôže
Ak vám lekár povolí zastavenie užívania liekov, posilniť štítnu žľazu môžete aj potravinami. Ich základným pilierom musí byť obsah jódu. Odporúča sa jesť celozrnné pečivo a ovsené vločky.

Zo zeleniny vám pomôže špargľa, špenát, cvikla, či petržlen s mrkvou. Z ovocia marhule, banány, jahody či čerešne. Bohatým zdrojom jódu sú najmä plody mora – riasy, ustrice, makrela, šproty a väčšina morských rýb.

Ak vaša žľaza produkuje príliš hormónov, mali by ste presedlať na vitamín B – ryby, hnedú ryžu, niektoré druhy orechov a semien. Ak štítna žľaza nestíha, potrebuje zinok a jód, obsiahnutý v pečienke, červenom mäse či orechoch.

Čo treba vynechať
Neodporúča sa jesť čerstvú kapustu, kel, karfiol, kaleráb, brokolicu, repu, semiačka horčice a repky olejnej. Zo strukovín by ste na čiernu listinu mali zaradiť kukuricu, sóju a fazuľu. Produkcii jódu bráni aj cibuľa s cesnakom. Dávajte si pozor aj na niektoré bylinky, nakoľko ich účinky sú veľmi silné a vstrebávaniu jódu tiež bránia, ako ženšen, bambus či aloe.

Nie ste sama

Ak vás postihli problémy so štítnou žľazou, nezúfajte. Aj viacero známych žien s týmto ochorením bojuje – zabávačka Petra Polnišová, speváčka Lucie Bílá či plavkyňa Martina Moravcová.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite