Jedlá, ktoré nejesť pri diéte

Jedlá, ktoré nejesť pri diéte

Jar už klope na dvere a mnohých z nás začína desiť pohľad do zrkadla. Zimné mesiace totiž zvyknú pridať na hmotnosti. Ak ste sa rozhodli, že s tým niečo treba urobiť a chcete trošku zhodiť, poradíme vám, ktoré jedlá by ste mali určite z jedálnička vypustiť. Keď k tomu pridáte aj trošku pohybu, kilá pôjdu dolu ľahšie. Ktoré pochúťky by ste si mali odoprieť?

Nealkoholické nápoje

Začíname síce nápojmi, no je dôležité ich spomenúť. Tieto presladené limonády sa totiž stali doslova každodenným „chlebom“ pre mnohých ľudí, pričom si vôbec neuvedomujú, koľko kalórií im ich obľúbený nápoj dodáva. Ak prestanete piť takéto sladké nápoje a vymeníte ich za čistú vodu či nesladené čaje, prípadne riedené ovocné a zeleninové šťavy, oveľa ľahšie sa zbavíte nadbytočných kilogramov.

Zemiakové lupienky
Čo je lepšie vziať si k večernému programu ako zemiakové lupienky? Ak však myslíte chudnutie vážne, zemiakové lupienky si úplne zakážte. Množstvo soli a tuku v nich vám totiž naozaj na krásnej figúre (ani na zdraví) nepridajú.

Pop corn z mikrovlnky
Niektorí ľudia si myslia, že pop corn je nízkokalorickou pochúťkou vhodnou aj počas chudnutia. Nie je však pop corn ako pop corn. Pop corn s prípravou v mikrovlnke  obsahuje veľké množstvo soli, tuku a iných zložiek, ktoré vás doslova nabijú kalóriami a nielen to, prídavné látky z týchto „vreckových pop cornov“ sa spájajú aj s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Ak pop corn milujete, doprajte si radšej občas ten klasický, ktorý si pripravíte doma na panvici s minimálnym (alebo žiadnym) množstvom oleja a dávku soli si taktiež ustriehnete.

Nízkotučné jedlá
Teraz vás možno prekvapíme, no nízkotučné jedlá pri diéte nie sú až takým dobrým nápadom. Výskumy totiž ukázali, že ľudia často zjedia až o 30% viac takýchto jedál kvôli vedomiu, že je v nich menej tuku. Ďalším problémom týchto jedál je, že výrobcovia neraz uberú tuk, no pridajú viac cukru a iných zložiek, aby vám jedlo napriek zníženému obsahu tuku chutilo. V konečnom dôsledku sa tak ľudia často čudujú, prečo nechudnú alebo dokonca priberajú, keď jedia len nízkotučné potraviny...

Ochucovadlá
Niekedy ani tak nemusí byť problém v samotnom jedle ako v tom, čím ho ochutíte. Zvyknete si pridávať plnotučnú horčicu, kečup či majonézu alebo rôzne dresingy do zeleninových šalátov a iných pokrmov? Potom zbytočne zvyšujete kalorickú hodnotu jedla. Snažte sa tieto ochucovadlá radšej nahrádzať zdravšími alternatívami (namiesto majonézy jogurt a podobne) alebo sa naučte jesť niektoré jedlá aj bez týchto „prídavkov“.

Alkohol a káva
Veľa ľudí ani netuší, že počas chudnutia by mali zabudnúť na alkohol a tiež si dávať pozor na to, akú kávu pijú. Alkohol je „štedrým dodávateľom“ kalórií, preto by ste sa mu počas diéty mali naozaj radšej vyhýbať. Kávu si dopriať môžete, no v ideálnom prípade by ste si svoju šálku kávy mali dopriať bez cukru, mlieka či nebodaj smotany. Na rôzne „kapučínka“ a iné kávičkové pochúťky počas diéty zabudnite.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite