Je vám na umretie? Možno práve prežívate mini mŕtvicu!

Je vám na umretie? Možno práve prežívate mini mŕtvicu!

Slabá mŕtvica, známa ako tranzitórny ischemický atak nastane, keď je v časti mozgu nakrátko prerušená dodávka krvi. Príznaky môže človek sledovať už vopred 24-hodín. Mŕtvica je treťou najčastejšou príčinou úmrtí. Aj preto si takéto mini mŕtvice vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť, pretože môže ísť o varovanie pred väčším zdravotným problémom.

Fajčíte a necvičíte?
Príznaky slabej mŕtvice sa popisujú ako znecitlivenie alebo slabosť tváre, rúk alebo nôh, náhla zmätenosť, ťažkosti rozprávať alebo porozumieť, náhle ťažkosti so zrakom, náhle ťažkosti chôdze, závraty, alebo náhla silná bolesť hlavy. Príznaky sa môžu objaviť v dôsledku fajčenia, srdcového ochorenia, vysokého krvného tlaku, stresu, nadužívania alkoholu, diabetes, nedostatku cvičenia alebo v dôsledku obezity.

Ničitelia zubov: Tým najhorším sa nedá vyhnúť... Veď sa pozrite!

Takmer neuvidíte
Komplikácie môže mať jedno alebo obe oči, kde je zasiahnuté celkové vizuálne vnímanie, jasnosť a zorné pole. K najväčšej strate zraku, k slepote dochádza v polovici zorného poľa. Človek vtedy vidí iba polovicu taniera alebo tela. Necitlivosť môže predbehnúť iba jednou časťou tela, alebo viacerými oblasťami. Objavuje sa aj duševný zmätok. Človek nemusí byť schopný pochopiť, čo mu kto hovorí, začne bľabotať a nezrozumiteľne hovorí. Má ťažkosti pri chôdzi, závraty alebo bolesti hlavy.  Slabosť na jednej strane úst má vplyv na jazyk a pery. Nedostatok prietoku krvi do mozgových buniek narušuje myslenie.

Potvrdzujúce príznaky
Mnohí ľudia majú problém prijať, že u nich dochádza k malej mŕtvici. Môžu si nahovárať, že problém s videním je spôsobený závratmi, alebo že necitlivosť končatiny jednoducho znamená, že si ju len prisadli. Preto je dôležité vedieť, aké príznaky slabej mŕtvice si má človek pripustiť, a ktoré môžu znamenať vážnu zdravotnú krízu a mali by ste ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Je veľmi dôležité, aby ste zavolali sanitku, alebo išli na pohotovosť. Včasná liečba znamená menej závažné poškodenie mozgu alebo častí tela.

Fitnes pre lenivé črevá: Hlavne si nevytlačte oči!

Autor: maj
Foto: shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite