Je pusinkovanie novorodenca povolené? Zisťovali sme u lekárov

Je pusinkovanie novorodenca povolené? Zisťovali sme u lekárov

Bábätká sú také nádherné bytosti, doslova ako stvorené na „pusinkovanie“, hladkanie a maznanie. Často sa stáva, že bábätko už po príchode z pôrodnice dostane bozk na ústa na privítanie azda od celej rodiny vrátane babičiek a deduškov. Je to však správne?

Sliny plné chorôb
Možno si poviete, že pokiaľ je človek zdravý, prečo by vlastne nemohol dať bábätku bozk na ústa. "Veľa chorôb sa však v počiatočnom štádiu vôbec navonok neprejavuje, i keď človek už nakazený je," hovorí pediatrička MUDr. Soňa Guzmová. "Aj malým nevinným „božtekom“ môžete bábätku podarovať vírusy a bacily vyvolávajúce dané ochorenie. Malé dieťa ešte nemá dostatočne silný imunitný systém, takže ľahšie podľahne rôznym chorobám z vášho bozku."

V žiadnom prípade by dieťatko nemali bozkávať osoby s herpesom na perách. Často je však človek aj bez viditeľného herpesu nositeľom vírusu, takže prenos hrozí aj z takejto navonok zdravej osoby. "Pozor tiež na oblizovanie cumlíka, lyžičky ako aj na predžúvanie jedla pre dieťa."

Budúce mamičky: Žiadajte v pôrodnici BONDING! 

Zubný kaz?
Viete o tom, že bozkávaním svojho bábätka na ústa, alebo oblizovaním jeho cumlíka, môžete svojmu pokladu poškodiť aj zúbky? Konkrétne sa bozkami či spomínaním oblizovaním cumlíkov prenášajú baktérie zubného kazu z bozkávajúcej osoby na dieťatko. Prerezávajúce sa prvé zúbky sú pritom veľmi citlivé a hrozí ich poškodenie. Samozrejme, ak má dieťa už v útlom veku problémy so zúbkami, nemusí to byť všetko len kvôli bozkom či oblizovaniu cumľa, no sú to zaiste faktory podporujúce vznik takýchto problémov.

Povedzte „NIE“!
Mnohí rodičia svojmu bábätku dávajú bozky na čielko, líčko či na vlásky a ústam sa vyhýbajú. Práve preto, že majú pocit, že by drobčekovi mohli uškodiť. Podľa niektorých rodičov je to zasa celkom prirodzené a bozkov na ústa svojho bábätka sa vzdať nechcú. Je na vás, ako sa k tejto „problematike“ postavíte, ide predsa o vaše dieťa.

No či už patríte k prvej alebo druhej skupine rodičov, problémom býva neraz „bozkávaniachtivá“ rodina, teda babičky, tety, kamarátky a podobne. Ak vás zdvíha zo stoličky zakaždým, keď vidíte vašu svokru či mamu bozkávať vášho drobčeka na ústa, povedzte to! Nečakajte, že si to uvedomia sami, ale upozornite ich na to, že vám to prekáža a neželáte si, aby to robili.

Po TOMTO vám dieťa zaspí raz-dva

Autor: Ellie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa

Neprehliadnite