Je práve ON posledným vo vašom živote?

Je práve ON posledným vo vašom živote?
Veríte, že muž, ktorému jedného dňa poviete „áno“ vydrží po vašom boku až kým vás smrť nerozdelí? Štatistiky rozvodovosti sú poriadnym strašidlom, a to dokonca takým veľkým, že mnohé páry si svoje „áno“ radšej nepovedia vôbec! Musíte tak dopadnúť aj vy?

Máte už svoj svadobný deň za sebou, alebo sa ešte len chystáte v dohľadnej dobe vstúpiť do stavu manželského? Tak či onak, iste vám už prebehla mysľou myšlienka ako dlho to spolu vydržíte. Alebo patríte medzi skalné optimistky, ktoré veria, že tento muž je tým posledným vo vašom živote?

Ak áno, blahoželáme! Ste na najlepšej ceste, aby vám manželstvo skutočne vydržalo. Verte či nie, základom dlhotrvajúceho šťastného manželstva je skutočne viera oboch manželov, že sú si súdení navždy.

Nestrašte ma štatistikou!

Každé druhé manželstvo sa končí rozvodom – tak takou správou sa rozhodne nenechajte odradiť, nič to totiž nevypovedá o osude toho vášho! Veď práve vy môžete byť tým šťastným párom, ktorému to vydrží. Ak už chcete prihliadať na štatistiky, mali by ste tiež vedieť, že väčšina manželstiev na Slovensku sa končí v priemere po 14 rokoch trvania, pričom ženy sa rozvádzajú zhruba okolo 37. roku života a muži čerstvo po štyridsiatke.

Berte si príklad
Nenechajte sa znechutiť priateľkou či kolegyňou, ktorá má rozvod za sebou, alebo ho práve prežíva. Hoďte za hlavu skrachované manželstvá prelietavých celebrít, a hľadajte pozitívne príklady vo svojom okolí. Čo takto vaši rodičia či starí rodičia? Alebo niekto iný z rodiny? Ako sa im podarilo prežiť toľké roky spolu a zrejme šťastne? Opýtajte sa ich, ako to zvládli.

V dobrom... a v zlom

Mnohé manželstvá, hlavne u mladších párov stroskotajú na tom, že si partneri nie sú oporou, keď nastane nejaký problém. A práve o tom manželský sľub je – máte pri sebe stáť nielen keď sa všetko darí, ale aj keď príde kríza.

Chráňte sa
Navrhol vám partner podpísanie predmanželskej zmluvy? Nedeste sa, nie je to preto, že si už predstavuje rozvod s vami. Je to veľmi múdre opatrenie pre prípad, že by vám to skutočne nevyšlo – neberte to však ako zlú predpoveď. Koniec koncov, ak sa nikdy rozvádzať nebudete, ostane predmanželská zmluva len papierom založeným kdesi hlboko v zásuvke.

Myslite pozitívne
Nenechajte sa ovplyvniť vlnou pesimizmu, hoďte za hlavu frázy typu „dnes je taká doba“ a poriadne nazrite do svojho i partnerovho vnútra. Ak pochybujete o ňom, alebo o sebe ešte skôr než do manželstva vstúpite, berte to ako znamenie. Keď však dvojica vyznáva rovnaké hodnoty a je ochotná na svojom vzťahu neustále pracovať, nie je dôvod, prečo by vaša láska spečatená manželským sľubom mala stroskotať.

Manželstvo na dobu určitú?
Rozvodovosť v Európe je pomerne vysoká, a tak z času na čas prichádzajú politici so zaujímavými nápadmi ako s ňou bojovať. Napríklad, že by sa manželstvo uzatváralo len na dobu sedem rokov, potom by ho pár mohol buď zrušiť alebo znovu obnoviť. Čo poviete, pomohlo by vášmu vzťahu, keby ste presne vedeli, že o pár rokov budete znova „slobodná“?

Autor: Sofia
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite