Je ON váš vyvolený? Ako to zistiť?

Je ON váš vyvolený? Ako to zistiť?

Aká je hranica medzi idylickými a prežívajúcimi pármi? Psychológovia sa na túto otázku snažia odpovedať už niekoľko desaťročí a za tú dobu realizovali veľa výskumov na túto tému. Z nich vzišlo niekoľko pravidiel, ktoré platia pre väčšinu ľudí a ktoré signalizujú, že vzťah stojí na pevných základoch a má významnú šancu na prežitie.

Robíte si svoje veci
Priťahuje vás predstava siamského dvojčaťa, ktoré by ste na seba mali nalepené dnom i nocou a nemohli by ste urobiť ani krok, bez toho aby ste za sebou cítili jeho/jej dych? Pokiaľ netrpíte psychickou poruchou, nutne vám taká fantázia musí pripadať prinajmenšom nepríjemná. A presne do tohoto štádia dospievajú vzťahy, kde sa ich účastníci hneď od začiatku izolujú od zbytku sveta. Odstrihnúť všetky kontakty, rezignovať na súkromný život a zasvätiť svojživot iba tomu druhému vyzerá možno spočiatku ako idyla, ale ide iba o rafinovanú cestu do pekla.

Samozrejme, že počiatočné štádiá zamilovanosti prirodzene zvádzajú k tomu, aby spolu partneri trávili väčšinu svojho času. Pokiaľ ste však túto fázu nedokázali prekonať a nevrátili ste sa naspäť k svojim priateľom, záľubám a vôbec súkromným záujmom, svedčí to o tom, že váš vzťah sa nevyvíja zdravo. Je síce pravdepodobné, že váš vzťah vydrží dlhú dobu, avšak zásluhu na tom rozhodne nebude mať jeho kvalita, ale zotrvačnosť a skutočnosť, že skrátka nebudete mať zázemie na to, aby ste mohli začať znovu a s niekýminým.

Zrkadlenie
Opäť sa tu dostáva k slovu neverbálna komunikácia, na ktorú psychológovia nedajú dopustiť. Početné výskumy totiž dokázali, že ľudia, ktorí sú zamilovaní, sa bezpečne poznajú podľa toho, že nevedomky zrkadlia svoje pohyby. Čaro tohoto neverbálneho gesta však spočíva v tom, že zrkadlenie sa netýka iba čerstvo zamilovaných párov, ale aj partnerstiev, ktoré sú zohrané a kvalitné.

Všímajte si pri komunikácii so svojou drahou polovičkou, či napodobňuje vaše pohyby. Nemusí ísť priamo o identický odraz vášho gesta, ale napríklad keď vy si siahnete do vlasov, on/ona zdvihne o chvíľu ruku k tvári. Vy sa pohodlne opriete do kresla, aby ste naňho/ňu mali lepší výhľad, on/a sa tiež odkloní. Samozrejme nedá sa očakávať, že váš/vaša partner/ka bude zrkadliť všetky vaše pohyby, ale ide o celkový dojem. Pokiaľ sa vždy, keď sa k nemu/nej priblížite, o kúsok oddiali, nesvedčí to o práve dobrých vzťahových vyhliadkach.

Ste ochotní poľaviť zo svojich návykov

Je pekné, pokiaľ ste neotrasiteľní vo svojich názoroch a v každej situácii si trváte na svojom. Zásadovosť je určite skvelá osobnostná vlastnosť, ale pokiaľ nie ste schopní ustúpiť zo svojich doterajších návykov, váš vzťah nemôže počítať s dlhou trvanlivosťou. Psychológovia tiež upozorňujú na skutočnosť, že vzťahy, v ktorých stále ustupuje len jeden z partnerov, majú síce nádej na dlhšie prežitie, ale rozhodne nejde o partnerstvá, ktoré by sa mohli pýšiť visačkou: spokojný vzťah.

Je samozrejmé, že zo svojich predchádzajúcich vzťahov ste si do svojho súčasného priniesli veľa návykov a zvykov, o ktorých máte pocit, že sú úspešné a jediné možné. Uvedomte si ale, že ten druhý je na tom úplne rovnako a aj on/a je o svojom správaní presvedčený/á, že je veľmi efektívne a úspešné. Schopnosť meniť zvyky a zvyknúť si na nový poriadok je podľa odborníkov jedným z najzásadnejších predpokladov partnerského fungovania.

Požičiavate si veci
Vzájomné ochutnávanie jedla, požičiavanie si oblečenia a osobných vecí patrí neodmysliteľne k prvotným fázam zamilovanosti. Pokiaľ si vzájomnú otvorenosť a ústretovosť dokážete zachovať aj v neskoršom období, máte najlepšie predpoklady na to, aby ste si chodili spoločne vyzdvihnúť dôchodok. Samozrejme, že sa nepredpokladá, že po desiatich rokoch vzťahu sa budete zamilovane kŕmiť pri romantickej večeri zo svojich tanierov.

Vtip je v tom, že sa ten/tá druhý/á nezačne tváriť ako by ste od neho chceli amputáciu nohy, keď ho/ju požiadate o požičanie trička na spanie, ochutnávku z jeho/jej jedla, alebo napríklad o krém na popraskané pery. Vzájomné požičiavanie si vecí je základným predpokladom zdieľania a intimity. Pokiaľ k sebe navzájom pociťujete takú odpudivosť, že si proste nedokážete predstaviť, že by sa ten druhý vyspal vo vašom tričku, len ťažko sa dá predpokladať, že dokážete spoločne zdieľať vzťah.

Autor: Lea

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite