Je ochranný faktor 50 vždy záchrana?

Je ochranný faktor 50 vždy záchrana?

Väčšina z nás vie, že opaľovací krém nie je len o SPF, ale priznajte si, koľko z vás si kupuje opaľovací krém založený na pohodlnom čísle faktoru ochrany? Sledujete v krémoch aktívne zložky, koľko má % oxidu zinočnatého, aké široké ponúka spektrum ochrany pred oboma UVA a UVB lúčmi?

Hraničné rozdiely medzi SPF 15, 30 a 50
SPF je skratka pre ochranný slnečný faktor a je meradlom schopnosti opaľovacieho krému zabrániť poškodeniu kože pre lúčmi. Ak vás pokožka páli po 20 minútach na slnku, pomocou SPF 15 ochránite pokožku 15 krát dlhšie, a preto poskytuje ochranu až 300 minút alebo päť hodín pri použití.

Ďalší spôsob, ako sa na to pozrieť, je z hľadiska percent. Pri správnom použití SPF 15 odfiltruje 93 percent UVB, SPF 30 filtruje 97 percent a SPF 50 filtruje 98 percent škodlivých lúčov.

SPF15 je dosť dobrý
Podľa The Skin Cancer Foundation, väčšina opaľovacích krémov s SPF 15 a vyššie urobia skvelú prácu a chránia pred UVB. Avšak, mnoho ľudí žije v domnení, že čím vyššie číslo SPF, budú lepšie chránení. Ale ako vidíte, SPF 50 poskytuje len o 1% väčšiu ochranu než s SPF 30.

Nutné použiť dostatočne
Takže SPF 65, SPF 75 a SPF 100, ktoré existujú sú rovnako šialené, ako tieto čísla, len dávajú ľuďom falošný pocit bezpečia. Dôležité je, koľko krému si aplikovať na kožu. Aspoň štvrtinu čajovej lyžičky na tvár. Tvár si krémujte neustále, keď sa pohybujete na slnku celý deň.

Podeľte sa o svoje magické číslo SPF

Ako to teda s ochranným faktorom SPF? SPF 30 je pre denné krémovanie, do práce, na prechádzky. Má dokonca aj hydratačné vlastnosti! Ak sa chystáte na pláž alebo vonku športovať, spoľahnite sa pokojne na tento faktor. 

Autor: Elie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite