Je nevera nákazlivá?

Je nevera nákazlivá?
Vraví sa, že ak sa často stýkame s ľuďmi, ktorí napríklad trpia obezitou, po čase rovnako ako oni nabehneme na ich nezdravý životný štýl. Údajne je tak aj s neverou a rozvodmi.

Je to pravda?
Český manželský poradca Petr Šmolka vraví, že dámy by si mali, vo vlastnom záujme, jednoznačne pri rozhovoroch so svojimi rozvádzajúcimi sa priateľkami nasadiť rúško a pre istotu sa nechať preočkovať. Nevery sú podľa neho totiž, zvlášť u žien, také nákazlivé ako napríklad  chrípka.

Problémom je zovšeobecňovanie
Je pochopiteľné, že žena, ktorá zápasí s manželovou neverou a hrozbou rozvodu potrebuje o probléme rozprávať, ventilovať emócie, hovoriť o tom, čo zistila. Taktiež si potrebuje uľaviť tým, že nenechá na nevernom manželovi suchú čo i len nitku. Problém tkvie v tom, že podvedená partnerka neraz začne zovšeobecňovať, najčastejšie v rozhovoroch so svojou priateľkou. „Všetci muži sú svine, na chlapov sa nedá spoľahnúť, do očí ti vravia jedno a poza chrbát robia druhé. Daj si pozor aj na toho tvojho, lebo žiaden muž nie je čistý ako ľalia. Nebuď hlúpa, never mu automaticky, ja keby som verila tomu svojmu, tak dodnes ma podvádza, sviniar!“

Ach, ten červíček pochybností...
Či chcete alebo nie, stokrát opakovaná platňa spochybní každého. Stačí, ak sa do vašich úvah vkradne drobný detail, ktorý vám zrazu nesedí a začnete spochybňovať správanie svojho partnera. Zrazu si uvedomíte, že aj ten váš manžel predsa chodí na služobné cesty tak ako manžel vašej priateľky a keď vedel byť neverný on, prečo práve ten váš by mal byť prototyp verného manžela. A problém je na svete. Uvedomíte si, že predvčerom prišiel neskôr z práce ako obvykle, všimnete si, že voňal ináč ako zvykne. Úplne iracionálne začnete žiarliť a vyfabulujete problém tam, kde nie je.   

Takto to začína
Keďže sa so svojou priateľkou poznáte od detstva a všetko spolu preberáte, radíte si, pomáhate si, je vysoká pravdepodobnosť, že na seba preberiete aj jej spôsob uvažovania. Začnete na svojho partnera žiarliť, kontrolovať ho a podozrievať. Zrazu vám začne rezonovať v ušiach meno jeho kolegyne z kancelárie, o ktorej často hovorí, pritom ak sa bavíte o práci je pravdepodobné, že ju spomenie, ak s ňou sedí v kancelárii. Taktiež vás prepadne pocit, že už to nie je ako kedysi, že vám už toľko nelichotí ako predtým, že sa častejšie hádate.

A diagnóza je na svete

A vírusové nákazlivé ochorenie zvané podozrievanie z nevery je na svete. Podľa psychológov ide o normálnu reakciu, ak sme presýtení informáciami jedného charakteru. Ak preberieme spôsob uvažovania od druhého človeka  a odkukáme od neho jeho spôsoby vyrovnávania sa s problémom, môže nás to zaslepiť a zničiť i fungujúci vzťah, kde by za normálnych okolností k žiarleniu ani len nedošlo. Podozrievanie, žiarlenie a špehovanie, spolu s trápením „nakazenej“ osoby sú príznaky fatálneho problému vo forme hádok a nakoniec i rozpadu vzťahu.

Čo nás vie nahlodať

Historky o tom, prečo sa nejaký vzťah rozpadol máme tendenciu si veľmi dobre zapamätať a bez toho, aby sme to chceli, zakorenia sa v nás a môžu vyklíčiť na podozrievavé úvahy. Rovnako to funguje aj s príbehmi kamarátov našich kamarátov, ktorých ani vôbec nepoznáme. V praxi to znamená, že keď často od najlepšej kamarátky počujete, že najlepším riešením je rozvod, časom môžete aj vy začať premýšľať o tom, že keď to tvrdí ona, niečo pravdy na tom bude a necháte sa „nakaziť“ jej filozofiou. Preto k podobným skúsenostiam buďte obozretní a nepreberajte na seba automaticky riešenia, po ktorých siahnu vaši známi.

Autor: Radomír
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite