Je možné mať nechránený sex po ovulácii? Neotehotniete?

Je možné mať nechránený sex po ovulácii? Neotehotniete?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je možné mať nechránený sex po ovulácii, aby ste sa nemuseli báť prípadného, neželaného tehotenstva? Opýtali sme sa odborníka, ktorý nás celkom vystrašil. Ženský reprodukčný systém sa totiž nedá uchopiť ako stroj. Nepracuje presne ako hodiny a jeho fungovanie ovplyvňuje veľmi veľa okolností.

Dôležitých 72 hodín
Tak teda môže žena otehotnieť aj po ovulácii? Záleží vraj na tom, ako dlho po skutočnej ovulácii ste. Ak poznáte skutočný dátum ovulácie, môže dôjsť k počatiu až do 72 hodín po nej, ako sa spermie prepracujú cez krček maternice. Životnosť vajíčka je po ovulácii minimálne 48 hodín.

Ako možno viete, s najväčšou pravdepodobnosťou je dátum ovulácie cca 14 dní pred začiatkom ďalšej menštruácie. Takže, ak máte pravidelný 28-dňový cyklus, ovulácia sa koná okolo 14. dňa. Pravidelný cyklus 34 dní, bude mať ovuláciu okolo 20. dňa. Ak má pravidelný cyklus 24 dní, môže sa vám ovulácia objaviť už okolo 10. dňa cyklu.

Hormonálna antikoncepcia: Prečo sa už nerobia testy na pečeň?

Ide to aj mimo ovulácie
Problém nastáva u žien, ktoré majú "obdobie", ktoré nie je spojené s klasickou ovuláciou. Takéto krvácanie bez ovulácie je náhodné a je výsledkom príliš hrubej sliznice maternice. Žena v tomto prípade môže krvácať a mať ovuláciu kedykoľvek neskôr.Ešte viac riskantný scenár je, keď je krvácanie spojené s uvoľnením vajíčka. Aj to sa stáva. V takom prípade by mohla žena otehotnieť po nechránenom styku cez menštruáciu, pretože vtedy v skutočnosti prežíva plodné dni.

Urologické menu: Niektoré potraviny zápal mechúra urýchlia, iné spomalia

Autor: Lea

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite