Jabĺčko na noc? Zabudnite!

Jabĺčko na noc? Zabudnite!

Trendom dnešnej doby je zdravý životný štýl a jedalníček. Konzumujeme oveľa viac surovej stravy, ovocia než predtým a obľúbili sme si i ovocné šťavy. To ale nemusí byť najlepšie pre zubnú sklovinu. Väčšina ľudí netuší, že ovocie a ovocné šťavy sú bohaté nielen na vitamíny, ale obsahujú aj veľké množstvo kyselín, ktoré naleptávajú zubnú sklovinu.

Dôležitá polhodinka
Takéto šťavy sú pre zuby veľmi nebezpečné. Nielenže naleptávaním likvidujú zubnú sklovinu, ale vzhľadom k obsahu prírodných skvasiteľných cukrov navyše ohrozujú zuby, ak sú podávané deťom na noc alebo v noci. Bohaté na obsah kyselín je tiež červené a biele víno.

Je dôležité, aby si ľudia bezprostredne po konzumácii kyslých potravín a nápojov čistili zuby, pretože strata tvrdých zubných tkanív sa tak zbytočne urýchľuje. S čistením chrupu treba vyčkať aspoň pol hodinu, aby sa uplatnili neutralizačné vplyvy slín.

Kedy pomáha žuvačka?
Zuby si môžete vypláchnuť aj obyčajnou vodou, aj to je neutralizácia. Výhodná môže byť i žuvačka bez cukru, pretože podporuje sekréciu slín a tým neutralizáciu urýchľuje.

Jedlo, ktorým si likvidujete zuby

Stenšovanie zubnej skloviny sa prejavuje priesvitnosťou na hranách predných zubov, po čase ale môže viesť až k výraznej zmene tvaru zubu. Sprievodným javom poškodenia zubnej skloviny je tiež zvýšená citlivosť zubu.

Jabĺčko na noc?
Dopriavať si ovocné nápoje pred spaním nie je tiež ideálne. Je treba zabudnúť na poveru o jabĺčku na noc, ktoré vyčistí zuby. Jablko obsahuje cukor, ktorý ostáva v medzizubnom priestore a vedie k progresii zubného kazu.

Autor: Emily

Zapojte sa do súťaže TU

 

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite