Intímny denníček: Pre koho je určený?

Intímny denníček: Pre koho je určený?

Naše životy sa odohrávajú v každodenných malých či veľkých starostiach či radostiach. Prežívame rôzne boliestky, chvíle šťastia, pocity alebo máme rozmanité sexuálne fantázie, s ktorými sa nedokážeme podeliť s inými.

Náhradnou možnosťou sa vtedy stáva papier. Našim intímnym dôverníkom je denník. Možno niektoré z nás si ho písali, píšu alebo sa chcú odhodlať k písaniu. Na čo je to dobré?

Cesta k vlastnému pochopeniu
Denník nám pomáha vyrovnať sa so svojim vnútorným svetom. Ujasniť, utriediť si pocity i každodenné zážitky. A častokrát jednoducho, ak máme voči niekomu zlosť, a v realite si z rôznych príčin nemôžeme dovoliť vyjadriť svoj názor, vyrovnáme si účty s dotyčným aspoň na papieri.

Možno by sa zhrozili šéfovia, partneri, manželia a ďalší pravidelní „rozduchávači“ iskier hnevu, keby sa im dostal do rúk obsah našich denníkov. Takýto intímny denník nám poslúži aj ako spomienková knižka, a to omnoho hlbšieho charakteru ako napríklad fotoalbum či video.

Tie nezachytia to najpodstatnejšie z nás. Našu dušu. Keď sa po rokoch vrátime k jeho stránkam, možno zistíme, prečo konáme  tak ako konáme. Často sa určité udalosti v našich existenciách opakujú. Keďže minulosť tvorí našu budúcnosť, môže nám to pomôcť pochopiť ich význam v našom živote a nájsť únik z bludného kruhu.

Pre koho je intímny denník určený?
Predovšetkým pre pisateľa. Niekedy naše vnútorné svety sú odlišné od tých, ktoré prezentujeme navonok. Rôzne formy strachu nás nútia zmeniť správanie, a to sa nezhoduje s našim vnútorným prežívaním.

Vtedy môže byť denník nebezpečným nástrojom skazy osobných životov, ak sa dostane do nepovolaných rúk. Odhalí tajomstvá, ktoré mali zostať skryté pre neoprávneného čitateľa. Zanechá tak uzle v súkromných vzťahoch.

No v niektorých prípadoch slúži denník ako sprostredkovateľ. Autor vkladá doň svoj názor predpokladajúc, že si ho ten, kto mal, potajme prečíta. Aj také sú formy komunikácie. Napríklad denníček môže dobre poslúžiť vtedy, ak sa hanbíme povedať svojmu partnerovi, čo nás vzrušuje alebo naopak, čo nám vadí v posteli.

Písať či nepísať denníček?
Robenie si denných zápiskov je prospešná vec. No ak stránkam denníka chceme zveriť naozaj všetko, musíme ho dobre ukryť. Vsádzať na slušnosť druhých sa väčšinou nevypláca, lebo zakázané ovocie býva tým najlákavejším.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite