Intímne problémy v tehotenstve

Intímne problémy v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobím plným telesných, psychických a iných zmien. Niektoré ženy ho prežijú bez akýchkoľvek ťažkostí, iné potrápia rôzne problémy. Okrem iného vás počas tehotenstva môžu postretnúť aj rozličné intímne problémy. Ktoré to najčastejšie sú?

Výtok
Počas tehotenstva dochádza u mnohých žien k nepríjemnému výtoku, ktorý býva v niektorých prípadoch až taký intenzívny, že je budúca mamička nútená meniť spodnú bielizeň aj niekoľkokrát za deň. Ak aj vás trápi tento „vedľajší produkt“ tehotenstva, používajte na ochranu bielizne intímky. Vyhnite sa však parfumovaným, ktoré intímnemu ženskému zdraviu neprospievajú.

Svrbenie
Veľmi nepríjemnou záležitosťou býva aj svrbenie intímnych partií. Niekedy môže byť signálom vážnejšieho problému (napr. nejakej infekcie), ale často sa vyskytuje len v dôsledku zvýšenej sekrécie a tiež nárastu hmotnosti, čo prispieva k nadmernej vlhkosti intímnych miest a môže vyvolávať dráždivé svrbenie.

Snažte sa nosiť čo najvoľnejšie a vzdušné nohavičky, aby ste predišli pocitom svrbenia. Okrem toho používajte prípravky určené na intímnu hygienu, pretože klasické mydlá a sprchové gély narúšajú prirodzené prostredie pošvy, čo by mohlo problémy ešte zhoršiť.

Kvasinkové infekcie
Kvasinková infekcia sa prejavuje najmä pálením, svrbením, charakteristickým belavým prípadne žltkastým výtokom (skôr hustejším a hrudkovitým). V týchto prípadoch by ste určite nemali nechávať nič na náhodu a nespoliehať sa ani na samoliečbu, ale čo najrýchlejšie sa obrátiť na svojho lekára. Ten na základe potrebných vyšetrení zistí presne, o aký problém ide a podľa toho nasadí aj vhodnú liečbu.

Neliečené infekcie by mohli totiž v niektorých prípadoch skomplikovať priebeh tehotenstva, takže riskovať sa nevypláca. Existuje rad prípravkov, ktoré sú bezpečné aj pre obdobie tehotenstva a pomôžu vám zbaviť sa týchto nepríjemných ťažkostí.

Špinenie alebo krvácanie
Aj keď mnoho tehotných žien zažije v niektorých fázach tehotenstva špinenie, či mierne krvácanie, netreba to brať na ľahkú váhu. Občas sa špinenie alebo krvavo sfarbený výtok môže objaviť napr. po gynekologickom vyšetrení alebo po pohlavnom styku a nemusí to znamenať nič vážne, zvlášť ak po krátkom čase ustane.

Avšak v tehotenstve je namieste naozaj zvýšená opatrnosť, a tak by ste akékoľvek špinenie či krvácanie mali jednoznačne konzultovať s lekárom.

Vlhké nohavičky – odtok plodovej vody?
Ak sa vám stane, že pocítite nadmerné vlhko na vašich nohavičkách, alebo cítite, že z vás vyteká číra tekutina, mohlo by ísť o plodovú vodu. Tá totiž nemusí vytiecť naraz vo veľkom množstve, ale často sa to deje práve pomaly a po troche. Preto, ak máte podozrenie, že by mohlo ísť o odtok plodovej vody, použite obyčajnú (vatovú) vložku a vyberte sa čo najskôr do nemocnice, kde vám môžu urobiť rozbor, aby sa zistilo, či sa naozaj jedná o plodovú vodu.

Zápal močových ciest
Vážnou komplikáciou, ktorá sa môže počas tehotenstva objaviť, sú aj zápaly močových ciest. Príznakmi býva časté močenie, neraz s prímesou krvi, pocit pálenia pri močení, často aj horúčka, či bolesti v krížoch. Ak sa u vás vyskytnú podobné príznaky, neváhajte a obráťte sa na svojho lekára, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a určí vhodnú liečbu.

Každá žena si praje bezproblémové a krásne tehotenstvo. I keď niektoré veci ovplyvniť nedokážeme, veľa môžeme urobiť aj samy. Nezabúdajte na zdravú životosprávu, dostatok tekutín, noste radšej bavlnenú bielizeň a používajte prípravky určené na intímnu hygienu. Je tiež lepšie vyhýbať sa kúpaniu vo verejných bazénoch, najmä ak ste náchylná na rôzne vaginálne infekcie.

Parfumované vložky a toaletný papier, či rôzne voňavé mydlá a sprchové gély nie sú taktiež vhodnými pomôckami pre intímne ženské zdravie, preto sa im vyhýbajte. Akékoľvek intímne ťažkosti tiež konzultujte s vaším lekárom, čím predídete zbytočným komplikáciám

Autor: Olívia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite