I ľahko prebiehajúce ochorenie môže mať u detí vážne následky

I ľahko prebiehajúce ochorenie môže mať u detí vážne následky

K ľudskému životu patria bohužiaľ i choroby, poruchy vývoja a vady, ktoré postihujú človeka od začiatku jeho vývoja.

Ochorenia, ktoré sťažujú život malých detí po narodení delíme na krátkodobé a chronické. V nemocnici sú po celé obdobie detstva na poprednom mieste choroby vyvolané choroboplodnými mikroorganizmami. S pokrokom lekárskeho výskumu a objavom účinných antibiotík sa deti vyliečia behom niekoľkých dní. Závažným javom vo vývoji chorôb je stále vzrastajúci počet chronických ochorení, predovšetkým alergii.

Najčastejšie choroby postihujúce deti:

Novorodenecká žltačka
V posledných týždňoch vnútromaternicového života stúpa počet červených krviniek a množstvo žlčového farbiva. Vzostup hladiny tohto farbiva spôsobuje asi u polovice novorodencov žlté sfarbenie kože, ktorého intenzita stúpa. Žltačka sa upraví bez liečby.

Rozštep pery, čeľusti
Táto závažná vrodená vada sa vyskytuje u jedného zo 600 novorodencov. Rozštepy môžu byť jednoduché i komplikované, až po veľké znetvorenie. Hneď od začiatku má mamička problémy s kŕmením. Dojčenie je nemožné a kŕmenie z fľašky alebo lyžičkou vyžaduje opatrnosť, aby dieťa jedlo nevdýchlo. Základom liečby je chirurgický zákrok.

Rubeola
Ochorenie prebieha ľahko, prenáša sa priamo z chorého dieťaťa na druhé. Je veľmi nákazlivé a u detí do 6 rokov prebieha často bez zrejmých príznakov a je prehliadnuteľné. Inkubácia trvá 14 až 21 dní. Začína väčšinou zdurením lymfatických uzlín v záhlaví za ušným lalôčikom a pod čeľusťou. Choroba potom pokračuje malou vyrážkou na tvári a šíri sa na trup a končatiny. Drobné ružové škvrnky miznú po piatich dňoch. Liečba spočíva v tom, že dieťa by malo čo najviac odpočívať v posteli.

Kiahne
Postihujú najčastejšie predškolské deti a školákov. Výnimočne i novorodeniatka. Do 14. roku prechodí toto ochorenia až 98% detí. Kiahne sú veľmi nákazlivé. Prenášajú sa stykom s chorým, ale i vzduchom, ktorý obsahuje vírus. Choroba začína horúčkou, objavujú sa malé škvrny, ktoré prechádzajú do pupáčikov naplnených vodnatým obsahom. Vyrážka začína na hlave vo vlasoch. Pupáčiky sa môžu objaviť i na sliznici v ústach či pohlavných orgánov. Ložiská na sliznici sú bolestivé. Môžu spôsobiť bolesti pri prehĺtaní.

Kráľovskí miláčikovia! Komu patria tieto nádherné detičky? (FOTO)

I ľahko prebiehajúce ochorenie znižuje imunitu dieťaťa. Zasychanie ložísk pupákov urýchľuje tekutý púder. Deti musia mať nechty ostrihané nakrátko, aby si škriabaním vyrážky neprivodili rany na koži, ktoré by infikovali baktérie.

Mums
Ochorenie začína rovnako horúčkou, objavuje sa zdurenie a opuch pod čeľusťou. Dieťa býva unavené, sťažuje sa na bolesť hlavy, krku, uší. Horúčka môže dosahovať aj 40° C. Častou komplikáciou je zápal mozgových blán. Dospievajúci chlapci bývajú asi v 2% postihnutí zápalom semenníka, čo môže neskôr spôsobiť neschopnosť produkovať spermie.

Choroby neobchádzajú ani staršie deti
Staršie deti v predškolskom veku bývajú veľmi čiperné. U väčšiny z nich sa stráca podkožný tuk, takže sa rodičom zdajú chudé a choré. Je to omyl a rodičia by mali zostať pokojní. Ak však dieťa, ktoré jedlo s chuťou, začne jedlo sústavne odmietať, vtedy je na mieste navštíviť lekára.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, s ktorými sa môže rodič stretnúť u detí v predškolskom veku je krivá chrbtica a s tým spojené zlé držanie tela. Chrbtica dieťaťa prechádza vývojom, ktorý riadi funkcie svalstva a dýchacích orgánov. Pri zlom držaní tela smerujú ramená dopredu a skracujú sa prsné svaly.

Ak sa dieťa sťažuje na únavu, bolesť nôh a má obmedzenú pohyblivosť či vybočené päty, je možné, že trpí plochými nohami. Choroba je často spojená s výrazným skrútením kolien dovnútra. Dieťa odmieta dlhšie chôdze, často si sadá. Účinné je cvičenie je prechádzka po piesku, po tráve, podľa možnosti naboso.

Na rodičov čaká množstvo úskalí spojených s vážnymi detskými chorobami, ktoré môžu vplývať na celkovú spokojnosť rodiny. Možno závažnejším a ťažšie "liečiteľným" problémom je porucha správania sa, ktorá na nich čaká s narastajúcim vekom ich ratolesti.

Celebritné dvojičky: Ktoré zo známych detí sú vážne na nerozoznanie? (FOTO)

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite