Horúce tipy: Vaša záchrana pri útoku psa

Horúce tipy: Vaša záchrana pri útoku psa

Drvivá väčšina prípadov besnoty sa vyskytuje u divých zvierat, ako sú medvede, tchory či líšky. Na domáce zvieratá, ako sú mačky a psy pripadá iba okolo 10 percent hlásených prípadov. Ako môže majiteľ zvieratka sám zabrániť besnote?

Myslite na všetky očkovania
Nielen, že ochránite vašich domácich miláčikov od získania besnoty, ale tiež chránite seba a vašu rodinu, ak vaše zviera uhryzne besný pes. Sledujte svoje zvieratko, aby neprišlo do styku s voľne žijúcimi zvieratami. Ak vášho maznáčika uhryzne divoké zviera, vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Obráťte sa na miestnu políciu, nahláste túlavé zviera a žiadajte jeho odstránenie z vášho okolia. Môže sa vám to zdať neetické, ale aj kastrovaním zabránite besnote. Ako? Pomôžete tak ku zníženiu počtu nechcených zvierat, o ktoré nemusí byť riadne postarané.

Užite si divé zvieratá z diaľky
Nemanipulujte s nimi, nekŕmte ich, nesnažte sa prilákať voľne žijúce živočíchy otvorenými odpadkovými košmi. Predovšetkým, nikdy neberte divé zvieratá domov. Ani sa nepokúšajte ošetrovať choré zvieratá.

Učte deti, ako sa zachovať, keď sa pri nich objaví neznáme, voľne žijúce alebo domáce zviera, ktoré javí známky agresie a chorobného stavu. Láska k zvieratám je jedna vec, záchrana života druhá. Aj pri cestách do zahraničia sa vyhnite priamemu kontaktu s voľne žijúcimi zvieratami a buďte obzvlášť opatrní okolo psov v rozvojových krajinách.

Cielený útok
Ak sa už stane, že na vás zaútočí pes, tu je niekoľko rád, ako vyviaznuť s celou kožou. Pokiaľ sa pes chystá útočiť, nie je to znenazdajky. Pred útokom zvykne štekať a vrčať. Pozor, utoky psov, aj tých malých môžu byť nebezpečné.

Urobte nevyhnutné opatrenia proti psím útokov. Väčšina psích útokov je dôsledkom nedostatočnej starostlivosti a obmedzovania psa alebo zlej výchovy. Bohužiaľ, svet sa nikdy nezbaví zlých majiteľov, takže je rozumné byť pripravený.

V prvom rade sa vyhnite tomu, aby ste sa na psa usmievali. Napriek vašej priateľskej tvári, agresívny pes si vyloží vaše zuby ako útok a boj. Psy, ktoré sú priviazané na reťazi alebo pripútané dlhšiu dobu, budú pravdepodobne agresívnejšie.

Ak sa k vám pes blíži so vztýčenou hlavou, pravdepodobne nebude útočiť. Pokiaľ pes k vám klusá a má stabilný beh, rozhodne sa chce iba hrať.

Väčšina psov nie je agresívnych, ale skôr len zvedavých alebo si bránia územie. Pokiaľ sa vás pes chystá napadnúť, snažte sa mu zablokovať zuby, použite palicu alebo dáždnik. Majte situáciu pod kontrolou. Pamätajte si, že väčšina psov je v podriadení človeka. Skúste zastaviť útok tým, že mu začnete dávať príkazy "dole!" alebo "domov!". Môže to na chvíľu zastaviť útok, čo vám ušetrí čas vycúvať.

Nikdy nebežte preč
Útek môže prebudiť pud psa k prenasledovaniu. Okrem toho, nikdy nepredbehnete psa, ak nemáte minimálne bicykel. Udržujte svoje prsty skrútené do päste, aby sa zabránilo ich odhryznutiu.

Chráňte si tvár, hrudník a hrdlo. Ak vás pes uhryzne, posledná vec, ktorú chcete je bojovať alebo odtiahnuť psa, pretože to môže spôsobiť otvorené rany a roztrhnutie pokožky. Ak nemôžete uniknúť z jeho zovretia, priľahnite ho, pes tak prestane zápasiť a bude sa snažiť spod vás uvoľniť. Uvoľní zovretie, ak mu začnete drviť končatinu svojou váhou. Ak máte pri sebe hadicu, pustite na neho vodu.  

Ak vás pes uhryzol, uistite sa, že ste sa postarali o všetky vaše rany rýchlo, pretože aj menšie zranenie môžu spôsobiť infekciu. Použite jemný tlak na zastavenie menšieho krvácania. Použite čistú handričku alebo sterilnou gázu, aplikujte antibiotickú masť aspoň 1 alebo 2 krát denne.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite