Hormón, ktorý môže za vašu obezitu

Hormón, ktorý môže za vašu obezitu

Inzulínová rezistencia je stav, kedy sú telesné bunky menej citlivé k účinkom inzulínu. Inzulín je hormón, vylučovaný pankreasom. Umožňuje, aby sa glukóza z potravy dostala do vnútra bunky, a tam bola premenená na energiu.

Inzulín je akýsi kľúč, ktorý otvára bunky a spôsobí vstup glukózy do nej. Toto spôsobuje efektívne spaľovanie glukózy vo vnútri bunky. Inzulínová rezistencia je stav, keď máme znížený počet receptorov, schopných otvárať povrch bunky.

Bez inzulínových receptorov na bunkovom povrchu glukóza nemôže vstupovať do bunky v dostatočnom množstve. Nadbytok nám ostáva v krvi.

Glukóza je zachycovaná pečeňou, ktorá ju mení na tuk a ten sa ukladá do tukových buniek. To vedie k dvom spoločným výsledkom: k cukrovke alebo obezite, v kombinácii s vysokou hladinou cholesterolu a zvýšeným výskytom ochorenia srdca.

Obezita a inzulínová rezistencia
Je veľa dôkazov, ktoré podporujú myšlienku, že príliš veľa inzulínu môže ovplyvniť schopnosť tela efektívne využívať kalórie, čo vedie k obezite. Otázkou je, čo je na prvom mieste.

Nie je nadbytok telesného tuku príčinou inzulínovej rezistencie, alebo je to naopak? Odborníci na výživu podporujú názor, že rozhodujúci je glykemcký index sacharidov a že inzulínová rezistencia je spôsobená nadmerným užívaním práve týchto živín, čo vedie k obezite.

Hoci inzulínová rezistencia je spôsobená prevažne dedičným genetickým faktorom, niet pochýb o tom, že niektoré sacharidy (s vysokým glykemickým indexom) zhoršujú inzulínovú necitlivosť pri ich nadmernej konzumácii.  

Dnes však vieme povedať, že potraviny sacharidového pôvodu ovplyvňujú ako jediné hladinu cukru (glukózy) v krvi!

Inzulínová rezistencia spôsobená kombináciou faktorov
Okrem dedičných príčin, inzulínovú rezistenciu zhoršuje celý rad faktorov, vrátane nadmernej spotreby sacharidov s vysokým GI. Obezita je veľmi zložitá otázka. Súvisí s nadmernou spotrebou kalórií, nedostatkom pohybu, ale aj genetikou, psychickými problémami, ale aj dráždením inzulínu v krvi.

K tomu ešte nedostatok pohybu, používanie domácich počítačov, zvyky sledovať televíziu niekoľko hodín denne, to všetko prispieva k epidémii obezity. Obezita nie je jednoduchá záležitosť a inzulín je pravdepodobne veľmi negatívnym prvkom, ktorý prispieva k našim oblinám.

Autor: Elie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite