Holenie genitálu: kedy je (pre ňu) priskoro?

Holenie genitálu: kedy je (pre ňu) priskoro?

Kedy je už priskoro? Väčšina ľudí sa skôr pýta, prečo ich partner alebo partnerka nezačali s holením skôr. Je to oveľa hygienickejšie a praktickejšie. Prvé holenie genitálií je obyčajne pre človeka veľký obrad.

Predchádza mu u dievčat holenie nôh a podpazušia. Ženám sa zvykne zvýrazniť ochlpenie od niektorých antikoncepčných tabletiek. Prísun hormónov spôsobí, že začnú zarastať tam, kde doteraz nebol ani chĺpok. Aj vďaka osvete cez ženské magazíny sa rýchlejšie zoznamujú s moderným trendom, ktorý hlása: chlpy preč! Týka sa to nielen zarastených miest na ženskom tele, ale aj na mužskom.

Prečo je holenie intímnych partii hygienickejšie?

V okolí genitálií sa množia mikroorganizmy, ktoré sa majú aj vďaka chĺpkom, kde zachytiť. Ak nedodržiavate intímnu hygienu pravidelne, môže sa stať, že vám začnú chĺpky meniť aj farbu. Močením sa zachytávajú kvapky výlučkov opäť na vašich neoholených chĺpkoch. Ak ste práve prekonali vážnu chorobu a liečite sa antibiotikami, predpokladajte, že váš moč rozhodne nie je sterilný!


Ak ide o intímne partie, opatrnosť je tu nadovšetko, žiletkou predsa prechádza aj okolo veľkých pyskov.

Martina (28): Začala som sa holiť v 14-tich. Prišlo mi to hygienickejšie, estetickejšie a praktickejšie a chcela som to vyskúšať. Potom už som v tom pokračovala.

Anita (24): "Úprimne? Nepamätám sa. Viem, že keď som mala štrnásť či trinásť rokov a oholila som si nohy, starí rodičia ma z prázdnin chceli poslať domov, pretože starký tvrdil, že oholené nohy nie sú pekné. Určite som však mala najviac 15, kedy som už nechcela chodiť naprírodno. Hltala som všetky možné zahraničné módne časopisy, kde sa o chlpoch hovorilo ako o niečom nechutnom. Takže som prirodzene ani ja netúžila mať na tele niečo také."

Snežienka (31): Nebola som nikdy veľmi chlpatá. Až keď som začala užívať antikoncepciu, ochlpenie sa zvýraznilo. Môj prvý priateľ bol dosť liberál, nevadilo mu, že vidí a cíti nejaké slabé chĺpky. Mala som asi 14 rokov, keď som si oholila nohy, potom nasledovalo podpazušie a nakoniec aj ruky. Mánii bez chlpov som úplne prepadla.

Ženy sa cítia byť po oholení viac ženskejšie, čistejšie, viac sexi. Chlapi sa občas pousmejú, že sme oholené na bábätko. Byť zarastený sa hodí skôr im. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo by dievčatá mali s holení gentálií trochu počkať.

S prvým menzesom sú intímne partie citlivejšie aj na infekciu. Chlpy chránia vchod do pošvy, rovnako ako mihalnice naše oko. Zachytávajú špinu a uzatvárajú naše pohlavie pred negatívnym vplyvom okolia. Koža dieťaťa je oveľa citlivejšia na akékoľvek mechanické dráždenie, ktorým holenie jednoznačne je. Navyše, dievčatko v trinástich rokoch ešte neovláda na 100% manipuláciu so žiletkou tak, aby sa neporezalo.

Ak ide o intímne partie, opatrnosť je tu nadovšetko, žiletkou predsa prechádza aj okolo veľkých pyskov. Ak má dievča nábeh na aknóznu pokožku, mohli by sa jej oholené genitálie skôr zapáliť a zahnisať.

V detskom veku ochlpenie len raší a vzhľad nie je podstatný, pokiaľ dieťa nežije sexuálnym životom, je zdravé, má pravidelnú menštruáciu a netrápi ho pár chĺpkov ako znak dospievania.

Autor: Paťa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite