Ghosting: Nový trend rozchádzania!

Ghosting: Nový trend rozchádzania!
Vzťahy nie sú iba o krásnych romantických zážitkoch a spolužití až „kým nepomreli“, ale niektoré sú aj o rozchodoch a koncoch. A práve rozísť sa dá rôzne. Dlhým vysvetľovaním, utešovaním, hrou na „zostaneme priateľmi“ alebo rýchlym a okamžitým odstrihnutím sa. V poslednej dobe mladí využívajú pri rozchode techniku „ghosting“, ktorá spočíva v okamžitom seknutí s akoukoľvek komunikáciou. Je to zbabelé alebo trendy?

Zmiznete ako duch
Slovo ghosting pochádza z anglického slovíčka „ghost“ čiže duch. Pri rozchode ide o techniku, na základe ktorej nebudete nič vysvetľovať, vyviňovať sa a zdôvodňovať, jednoducho sa vyparíte a zmiznete ako duch. Hráte mŕtveho chrobáka, ktorý nedvíha telefóny, neodpovedá na esemesky, neiniciuje žiadne stretnutia. Samozrejme, že tento spôsob reakcií nefunguje pri dlhodobých vzťahoch. Do módy prišiel vo vzťahoch, ktoré sú len na začiatku, keď sa rozhodnete, že sa už viac so svojím novým objavom nechcete stretnúť.

Paradoxy doby
Na jednej strane všetci hovoríme o tom, ako si ceníme úprimnosť a pravdovravnosť, no keď príde na lámanie chleba, zachováme sa zbabelo. Avšak tí, ktorí reagovali pri rozchádzaní sa technikou ghostingu vravia, že nejde o žiadnu zbabelosť. Vravia, že ide o úprimný spôsob, ako dať tomu druhému najavo, že sa s ním už nechcete vídať. Ich skúsenosti prezrádzajú, že akonáhle začnete komunikovať na tému rozchodu, druhá strana vás zahrnie otázkami – Prečo? Kvôli čomu? Čo môžem urobiť, aby si zmenil/a rozhodnutie? Ghostingom tak dáte najavo, že nič vysvetľovať nechcete a nemáte chuť zdôvodňovať svoje rozhodnutie, lebo vysvetľovanie „prečo nie“ je nikdy nekončiaci výsluch.  

Ghosting ako odraz doby

Oproti našim rodičom máme počas života oveľa viac vzťahov. Odmietnutia a rozchody spovrchneli, pretože ten počet partnerov, ktorých mali oni počas celého života, stíha táto generácia za mesiac. Dnes mladí ľudia ani nestihnú pri tom počte rôznych rande prejsť do osobnejšieho vzťahu. Často sa stáva, že im hneď na začiatku niečím nový partner nezarezonuje a idú ďalej. Preto mladí vnímajú ghosting ako senzačný spôsob, ako sa nezamotávať a neriešiť niečo, čo podľa nich za riešenie ani nestojí.  

Čo na to psychológovia?
Na ghosting panujú rozporuplné názory. Niektorí vravia, že ide o necitlivý spôsob ukončenia vzťahu, iní vravia, že ide o asertívny prvok v správaní. Asi si budeme musieť zvyknúť na to, že nie všetky naše otázky budú zodpovedané. Odborníci vravia, že ghosting nie je ani dobrý a ani zlý. Podstatnejšie je, ako sa dokážeme pozrieť na samotný rozchod. To, že niekoho nepriťahujeme, a preto sa s nami rozchádza nám môže povedať, ale aj nemusí. Ak nám to povie, zbytočne si z toho potom vyvodzujeme o sebe negatívne závery. Pritom to nie je o nás, ale o tom človeku, ktorý sa s nami rozchádza. On má iné kritériá, potreby a predstavy.

Kde ghostig nepatrí
Určite ghostig nepatrí do dlhodobých vzťahov, v ktorých zdieľate jednu domácnosť, financie, úvery a podobne. Rovnako nepatrí do repertoáru zamestnávateľov, ktorí ho však často využívajú. Nie raz zabsolvujete prijímací pohovor, testy a potenciálny zamestnávateľ ani len nezareaguje a nedá vám vedieť, ako ste dopadli.

Autor: Radomír
Zapojte sa do súťaže TU

 

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa

Neprehliadnite