Dvojzmyselné narážky neberte nikdy ako vtip

Dvojzmyselné narážky neberte nikdy ako vtip

Máte kolegu, ktorý sem-tam utrúsi poznámky sexuálneho charakteru? Možno máte takých kolegov viac, alebo je taký aj váš šéf. A možno sa s takým správaním stretávate mimo práce. Niekedy je ťažké rozoznať nevinné sexuálne narážky či poznámky svojich kolegov a iných mužov od sexuálneho obťažovania, ktoré sa často deje na pracovisku.

Nevinné poznámky?
Keď nejaký muž utrúsi poznámku na vaše oblečenie alebo vám pochváli hlbší výstrih, môže sa vám to zdať ako milý kompliment. Niekedy za tým ani viac hľadať netreba. Ak sa však s podobnými poznámkami od daného muža alebo iných mužov (okrem vášho partnera) a tieto poznámky sa vám ani zďaleka nezdajú ani vtipné, ani milé, potom sa majte na pozore. Môže totiž ísť o sexuálne obťažovanie.

Veľa krát sa sexuálne obťažovanie skrýva pod maskou dvojzmyselných narážok a neraz ženy tieto narážky neberú až tak zle, dokonca sa na niektorých môžu zabávať, lebo im prídu vtipné. To však len podporuje agresora v tom, aby si dovoľoval viac a viac.

Dajte na svoj pocit
Možno zažívate v práci alebo v inom prostredí rôzne sexuálne narážky denno-denne. A možno ste sa nad nimi nikdy poriadne nepozastavili a nevenovali im dostatok pozornosti. Ak sa vám také niečo deje, zamyslite sa nad tým. Je váš šéf alebo kolega či niekto iný až príliš častým „autorom“ neslušných alebo dvojzmyselných poznámok na vašu adresu?

Kryštál na pracovnom stole doslova čaruje s vašimi kolegami!

Alebo sa vás vypytuje príliš intímne veci „akože v srande“, no vy sa cítite trápne a zahanbená, pretože to je už „príliš“? Hnevajú vás sexuálne poznámky ohľadom vášho tela? Čokoľvek, čo vo vás z takýchto poznámok vyvoláva nepríjemný pocit, hanbu, hnev alebo vás to uráža, nie je v poriadku. Najlepšie je, ak dá žena hneď na začiatku jasne najavo, že takáto konverzácia nie je v poriadku a nenechá si to.

Často sa ale stáva, že ženy napríklad zo strachu pred stratou práce znášajú verbálne sexuálne obťažovanie dlhodobo. Čím dlhšie v tom žena zostane, tým viac sa dostáva do začarovaného kruhu a slovné zneužívanie môže prejsť až do fyzického.

Nenechajte to tak!
Hranice nevinných sexuálnych poznámok a sexuálneho obťažovania sa ťažko dajú presne stanoviť . Prípadov sexuálneho obťažovania je však naozaj veľa a ženy sa potrebujú voči takémuto správaniu chrániť. Preto je dôležité, aby ste prípadného príliš dotieravého kolegu či šéfa, ktorého sexuálne poznámky vás hnevajú či urážajú, včas upozornili na nemiestnosť spôsobu komunikácie s vami.

Zaujmite zamestnávateľa a získajte miesto snov takto!

Ak ani jasné vyjadrenie vášho nesúhlasu s takýmto spôsobom komunikácie nezastaví daného „agresora“, mali by ste situáciu riešiť rázne – buď odchodom z práce, prípadne aj nahlásením sexuálneho harassmentu, aby sa tak predišlo ďalším obetiam.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa

Neprehliadnite