Druhý mesiac tehotenstva

Druhý mesiac tehotenstva
Medzi piatym a ôsmym týždňom od počatia zažijete podobný pocit nadšenia, aký mal asi Kolumbus pri objavení Ameriky alebo Neil Armstrong, keď sa jeho noha dotkla mesačného povrchu. Po tehotenskom teste z lekárne a hlavne po vyšetrení u gynekológa práve v tomto období zistíte, že ste na sto percent "v tom"!

Tehotenský preukaz

Pokiaľ máte rada všelijaké dokumenty, potom sa vám tehotenstvo a materstvo bude páčiť. Začiatok administratívy súvisiaci s dieťaťom začína vystavením tehotenského preukazu. To je oficiálny dokument, malá knižka formátu A6, teda asi ako vysokoškolský študijný index. Lekár vám ho vydá hneď, ako zaznamená srdcovú činnosť bábätka. Tú je možné zistiť ultrazvukom od siedmeho týždňa.

Na čo slúži? Zaznamenávajú sa do nej všetky podstatné informácie, ktoré majú vplyv na tehotenstvo, napríklad telesná hmotnosť, krvný tlak, výsledky vyšetrenia moču a krvi alebo zdravotné problémy v rodine. U príbuzných si preto zistite výskyt závažných ochorení a vrodených vád a vy si spomeňte, akými ťažšími chorobami či operáciami ste prešla. Vyoperované slepé črevo dedka, sestrine silikónové vnady ani váš opar z prvého bozkávania na základnej škole lekára zaujímať naozaj nebudú. Zameria sa na závažné skutočnosti: - Downov syndróm (ťažké duševné a telesné postihnutie) - Potraty - Rozštepy - Cukrovku - Srdcové a iné vrodené vady, a ďalšie

Gynekológovi tiež urobíte radosť, keď mu presne poviete, aké lieky užívate.

Tehotenský preukaz noste stále so sebou, i keď idete do pekárne naproti domu. Jej praktický význam rastie s dĺžkou tehotenstva. Môže sa stať, že omdliete na verejnosti a príde sanitka. Odkiaľ sa záchranári dozvedia, v akom ste mesiaci, či trpíte komplikáciami atď.? No predsa z tehotenského preukazu. Nakoniec vám potom môže tento "kus papiera" zachrániť život.

Ale sú i bežnejšie životné situácie, napr. zmena ošetrujúceho doktora či akútne onemocnenie, kedy musíte ísť na pohotovosť a tehotenský preukaz je jedinou zdravotnou dokumentáciou. A tiež pomocou nej preukážete právo na výsady v MHD, čo si vyskúšala moja kamarátka Petra (24): "Išla som v preplnenom autobuse, do ktorého na zastávke pri miestnom lacnom supermarkete nastúpilo veľa starších ľudí. Jedna pani s taškami plnými nákupom mi povedala, že snáď nie som tak stará, aby som ju nepustila sadnúť. Keď som jej ukázala tehotenský preukaz, stíchla. Ten pocit víťazstva ma hreje ešte dnes."

Telesné zmeny

Môžete ľahko pribrať na váhe, asi tak jeden kilogram. U väčšiny žien sa zvýši pošvová sekrécia. Pokiaľ by ste mala pocit pálenia či svrbenia na intímnych partiách, oznámte to bez meškania vášmu gynekológovi. Urobí výtery a prípadný zápal začne liečiť. Ľahko sa vám môžu zväčšiť prsia (jedno z pozitív gravidity) a stanú sa citlivejšími, takže ak je váš partner čosi ako pekár (rád miesi vaše "bochníky"), budete možno jeho snahy o vaše vzrušenie vnímať ako nepríjemné. Pokiaľ skutočne budete mať taký pocit, povedzte mu to, aby ste zbytočne netrpela. A čo maternica? Koncom druhého mesiaca bude mať veľkosť husieho vajce.

Okrem vynechanej menštruácie najskôr pocítite príznaky ako moja známa Hanka (35): "Už pred návštevou doktora mi bolo jasné, že sa so mnou niečo deje. Stmavli mi pehy na tvári a bradavky pŕs." Ďalšími symptómami sú pocity na zvracanie a napätie v prsiach. Každé tehotenstvo je individuálne, takže ak nemáte niektorý z vyššie uvedených príznakov, nemusíte sa báť, že by niečo nebolo v poriadku. Napríklad chýbajúce ranné nevoľnosti vám budú vaše kamarátky - mamičky rozhodne závidieť.

Vývoj plodu

V ôsmych týždňoch váži cca 4 gramy a meria cca 3 centimetre. Pláva v plodovej vode, ktorá je zadržiavaná vakom blán, a dosť sa hýbe, i keď po prvýkrát ho mamička ucíti až okolo 20. týždňa. V pomere k veľkosti tela má veľkú hlavu. Proces zrodu nového človeka je v plnom prúde - tvoria sa viečka, uši, nos, prstíky na končatinách, svalové, nervové a cievne tkanivo. Na fotkách z ultrazvuku v druhom mesiaci uvidíte môjho syna Štěpánka a dvojčatá mojej kamarátky.

Spočítajte si termín pôrodu

Na záver jeden bonus. Poradím vám, ako zistiť termín pôrodu, keď vďaka bohatému milostnému životu nemôžete prísť na to, ktorá noc bola tou osudnou. Nájdite si v diári prvý deň poslednej menštruácie, pripočítajte k nemu sedem dní a odčítajte tri mesiace. Po tejto matematike, platnej pri 28 dennom cykle, budete vedieť, kedy sa môžete tešiť na príchod potomka. Ak nepoznáte dátum poslednej menštruácie, bude sa lekár orientovať podľa ultrazvuku z prvého trimestra, ktorý je na určenie termínu pôrodu najpresnejší. Ale o tom viac až v ďalšom článku.

Autorka pôsobí ako privátna pôrodná asistentka www.porodni-asistentka.cz

Otázky môžete zasielať na autorkin email.

Autor: Tereza Málková, DiS.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite