Dôvody, kedy vás srdce zradí a vy za to vážne nemôžete

Dôvody, kedy vás srdce zradí a vy za to vážne nemôžete

Niektoré rizikové faktory zlyhania srdca vieme ukontrolovať. Máme ich pod dohľadom, či už sa jedná o nadváhu alebo vysoký krvný tlak.

Podľa Americkej kardiologickej asociácie však poznáme aj iné dôvody, ktoré môžu stáť za zlyhaním srdca, no človek ich nemôže sám nijako ovplyvniť. A to je veľká škoda a smola...

Vek
S vekom nič neurobíme. Zastaviť starnutie ešte nevieme. Na srdce by sme si mali dávať pozor viac po 65. roku života. Staršie ženy majú tendenciu zomierať na infarkt trochu neskôr ako ich mužskí rovesníci. Jednoducho, máme silnejšie srdce a chránia nás aj po celý život aj ženské hormóny.

Pohlavie muž
Muži sú na srdcové zlyhania náchylnejší ako ženy a postretne ich v skoršom veku. Dokonca aj po menopauze, keď už nás hormóny toľko nechránia ako predtým to nie je u žien so zlyhaním srdca také alarmujúce, ako práve u mužov na začiatku dôchodcovského veku.

Rodinná anamnéza
Tí potomkovia, ktorí priamo zdedili srdcové choroby od otca alebo matky, alebo sú v inom príbuzenskom vzťahu s osobami, ktoré na infarkt zomreli, by sa mali mať na pozore.

Tetánia zmení výzor vašej tváre!

Rasa
Narodili ste sa ako Európan, Američan, Indián, Afričan? Aj rasa rozhoduej o vašej pevnej konštrukcii a odolnosti srdca. Najmenej odolní na srdce sú údajne Aziati. Najsilnejšie srdce majú Afričania.

Pasívne fajčenie
Bohužiaľ, môžete sa fajčeniu snažiť vyhnúť ako sa len dá, no stále sa ocitnete niekde uprostred fajčiacej skupinky kamarátov, kolegov alebo rodinných príslušníkov, ktorí vám vydychujú dym priamo do tváre a do vašich pľúc. Ak ste imunologicky precitlivení, je to koniec.

Nefunkčná štítna žľaza
Čudovali by ste, že za zlyhaním srdca môže stáť aj taký malý, ale mimoriadne dôležitý orgán ako je štítna žľaza. Dajte si ju skontrolovoať ultrazvukom. Možno v nej nájdete cystu alebo uzlíky, ktoré majú za následok hormonálnu nerovnováhu. Znížená funkcia štítnej žazy totiž spôsobuje srdcové arytmie. Neliečené arytmie dokonca smrť.

Zimné opaľovanie vždy konzultujte s lekárom, nie kamoškou!

Vrodený diabetes
Cukrovku ste si nespôsobili sami zlým životným štýlom, ale ste sa stali jej obeťou vďaka génom. Kardiovaskulárne choroby sa aj dedia. Až ¾ ľudí s diabetes zomierajú na zlyhanie srdca.

Autor: Dana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite