Dôvody, keď chce žena po milovaní zaplakať: Stalo sa to aj vám?

Dôvody, keď chce žena po milovaní zaplakať: Stalo sa to aj vám?

Sex si zvyčajne spájame s príjemnými pocitmi. Avšak pre niektoré ženy sa sex môže stať nočnou morou, ak pri ňom trpia bolesťami. Bolesti pri sexe často signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Ak sa aj vás týka tento problém, príčinou môže byť aj niektorá z týchto vecí.

1. Nedostatočná lubrikácia
Nedostatočné zvlhčenie pošvy býva jednou z častých príčin, prečo sex bolí. Ak nie je pošva dostatočne lubrikovaná, dochádza k nepríjemným pocitom až bolesti. Niekedy je za tým len prikrátka predohra a teda žena nie je dostatočne vzrušená.

Tento problém sa však často týka aj dojčiacich žien, kedy hormóny súvisiace s dojčením spôsobujú zároveň nedostatočné zvlhčenie pošvy a trpia ním aj ženy po menopauze. Pomôcť si možno lubrikačným gélom. Ak problém pretrváva dlhšie, treba zájsť k lekárovi.

2. Vaginizmus
Niektoré ženy trpia problémom zvaným vaginizmus. Ide o stav, kedy sa pošvové svaly zovrú a  akoby „uzamknú“ a sex je potom veľmi bolestivý alebo vôbec nie je možný. Príčinami môžu byť telesné i psychické záležitosti, preto sa problém rieši buď u gynekológa alebo sexuológa.

3. Kvasinky
Kvasinkové infekcie sa týkajú mnohých žien a je to veľmi nepríjemný problém. Hoci nie je nejako extrémne nebezpečný, predsa len spôsobuje kopec ťažkostí, vrátane bolestivého sexu. Infekcia sa prejavuje svrbením a pálením v pošve, bielym hrudkovitým výtokom a už spomínanou bolesťou pri sexe. Liečiť sa dá rôznymi prostriedkami, najlepšie je však vybrať sa za lekárom, ktorý odporučí vhodný liek, prípadne i ďalšie liečebné postupy. Okrem kvasiniek môže byť príčinou bolestivého sexu aj iná infekcia pošvy.

Ste náladová? Telo vám dáva niekoľko signálov

4. Po pôrode
Samozrejme, sex býva bolestivý aj po pôrode. Nejaký čas totiž trvá, kým sa pošva zahojí. Obzvlášť ak mala žena nastrihnutú alebo natrhnutú hrádzu, môže byť sex bolestivý aj dlhšie. Viac problémov s boľavým sexom po pôrode mávajú aj dojčiace mamičky, ako sme už spomenuli. Pár by mal s prvým sexom počkať na ukončené šestonedelie a ak aj niekoľko mesiacov po pôrode bolesť pri milovaní pretrváva, je dobré sa obrátiť na lekára.

5. Príliš obdarený partner
Niektoré ženy majú užšiu pošvu a ak takáto žena narazí na príliš „obdareného“ partnera, problém je na svete. Vyriešiť sa to však dá hľadaním vhodných polôh, možno i pridaním lubrikačného gélu. Vo väčšine prípadov je však pošva naozaj veľmi elastická, takže menšie veľkostné nepomery nespôsobujú ťažkosti.

6. Pohlavné choroby a ochorenia ženských rodidiel
Pohlavné choroby sa okrem iných príznakov často prejavujú aj bolestivým pohlavným stykom. Ak vás trápia bolesti pri sexe, pričom máte navyše i ďalšie príznaky (nezvyčajný výtok, vyrážky, svrbenie, pľuzgieriky v okolí vagíny, či dokonca krvácate po sexe) je určite namieste navštíviť lekára. Bolesti pri sexe môžu však súvisieť aj s rôznymi ochoreniami ženských rodidiel (vaječníkov, krčka maternice, maternice samotnej).

Bolestivý sex nie je niečo, na čo by ste si mali zvyknúť. Väčšinou je za bolesť zodpovedný nejaký hlbší problém, príčina, ktorú treba odstrániť. A hoci gynekológ nepatrí asi k vašim obľúbeným lekárom, v tomto prípade sa ho navštíviť oplatí. Odmenou vám môže byť navrátenie radosti z bezbolestného sexu.

Kto po kom viac túži? Tlčie mužské srdce viac, ako to ženské?

Autor: bb
Foto: Profimedia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite