Doteraz nás klamali! Pozrite sa, čo sa stane, ak sa prejete maku

Doteraz nás klamali! Pozrite sa, čo sa stane, ak sa prejete maku

Mak siaty je rastlina z čeľaďe makovitých. Niet inej rastlinky, ktorá by v sebe mala viac ópia. Aj preto sa nepestuje vo všetkých krajinách. Najviac nám chutí v makových koláčikoch. ALE! Na západe si nemôžete dať ani tie, pretože tamojšia legislatíva má pocit, že ste po konzumácii "nadrogovaní" morfínom a kodeínom.

U nás je však mak tradičná pochutina a v kuchyni ho má každá správna gazdinka už tristo rokov. Mak u nás rastie aj divoko a podobá sa na ten pestovaný. Len nedávno sa začal pestovať ako olejnina. Obsahuje veľa alkaloidov, používaných hlavne na farmakologické účely. Čo sa týka samotného zberu maku, keby ste sa mu chceli venovať, je nutné klásť dôraz na zrelosť semena. Nedozreté semeno maku môže obsahovať viacej kodeínu, ktorý má sedatívne účinky.

Ak sa prejete maku
Mak siaty nemusí byť s našim telom iba kamarát, môžete sa ním dokonca aj otráviť, ak ho skonzumujete veľa. Týka sa to hlavne detí a nezrelého maku. Obsahuje alkaloidy ópia a otrava sa prejaví prehnanou eufóriou, zúžením zreníc, postupne nastáva útlm dýchania, prestáva fungovať črevná aktivita a máte totálnu zápchu, hoci nám všetci doteraz tvrdili, že nás mak preháňa!

Autor: bb
Foto: profimedia.sk

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite