Dna - choroba boháčov alebo gurmánov?

Dna - choroba boháčov alebo gurmánov?

Dna je choroba známa tiež pod názvom podagra. Ľudovo sa jej tiež hovorí pakostnica. Navzdory našej predstave, že ide o chorobu prameniacu z obžerstva, je dnes jasné, že skôr ide o diétne chyby, ale v neposlednom rade tiež o nadmerný príjem alkoholu alebo niektorých liekov, napr. diuretík, ktoré riziko ochorenia zvyšujú.

Podľa výskumov a hlavne štatistík, sa u nás po druhej svetovej vojne počet týchto ochorení prudko znížil. Bolo to spôsobené asi tým, že bol veľký nedostatok mäsa a ľudia sa preto živili prevažne zeleninou a domácim ovocím. V posledných desaťročiach však zaútočila dna opäť a prudko - počet pacientov, trpiacich dnou, sa zvyšuje. Mäso je v obchodoch vo veľkom množstve i výbere a zvykli sme si naňho vlastne ako na základ nášho jedálnička.

Čo to dna vlastne je? Ako prebieha?

Ide o poruchu chémie tela, kedy sa v krvi hromadí veľké množstvo kyseliny močovej a jej solí - urátov. Kyselina a kryštály urátov sa usadzujú a hromadia v kĺboch a vyvolávajú silné bolesti, opuchy kĺbov a začervenania. Opuchy sú veľmi citlivé na dotyk - vadí im dokonca aj ľahká prikrývka.

Obvykle dna postihuje malé kĺby na prstoch rúk a nôh. Najskôr choroba zaútočí na kĺb palca na nohe, ale môžu byť postihnuté aj iné kĺby. Tiež na koži sa môžu vytvárať tvrdé guľky - najčastejšie na ušiach. Kyselina a uráty sa môžu usadzovať aj v ľadvinách a vyvolávať tak vznik ľadvinových kameňov alebo inú poruchu - napríklad zlyhanie ľadvín.

Chorobu môže sprevádzať vysoký krvný tlak a zhoršuje ju obezita.

Uvádza sa, že dnou trpia predovšetkým muži stredného veku s nadváhou, ktorí majú k chorobe dedičné predpoklady, ale ženy, netešte sa! Tiež medzi nami je veľa pacientok trpiacich dnou. Dnu je možno diagnostikovať rozborom krvi.

Ak dnou už trpíte, alebo patríte do rizikovej skupiny, vyskúšajte niekoľko jednoduchých rád, ako je možné zmierniť príznaky a vôbec ako záchvatom dny predchádzať.

Ako chorobe predchádzať :

 

 1. Neužívajte acylpyrín ani paralen. Údajne zadržujú kyselinu močovú v organizme a môžu teda príznaky dny privolať, a pokiaľ ich už máte, tieto lieky Vám môžu príznaky zosilniť.

   

   

 2. Proti tvorbe nadmerného množstva kyseliny močovej sa odporúča nasadiť takmer vegetariánsku stravu, chorý by mal jesť predovšetkým veľa šalátov. Vyhnúť by sa mal tmavému mäsu, rôznym kožiam - aj kuracím, vnútornostiam, káve, alkoholu (aj pivu!) a rafinovaným sacharidom - okrem iného aj cukru.

   

   

 3. Vyhýbajte sa aj potrave s vysokým percentom purínov. Tieto potraviny tiež zvyšujú v krvi koncentráciu kyseliny močovej. Okrem vyššie uvedených potravín ide o mastné výrobky s vysokým obsahom bielkovín, mozoček, vývary, mäsové omáčky, slede, ľadvinky, pečeň, mleté mäso, slimáky, sardinky, fazule, karfiol, šošovicu, huby, ovsenú kašu, zelený hrášok, kôrovce, špenát, celozrnné pečivo a droždie.

   

   

 4. Pite veľa vody, to vám zaručí vylučovanie kyseliny močovej z organizmu ešte skôr, než napácha škodu. Optimálne množstvo vody by mohlo byť päť až šesť pohárov denne (okrem ďalších tekutín). Vyskúšajte vypiť dva poháre vody pred spánkom a ráno po prebudení. Doprajte si bylinkové čaje, šípkový čaj, mätový čaj, alebo čaj čistiaci ľadviny (napríklad rovnaké diely prasličky, vrbice bielej a truskavca).

   

   

 5. Obmedzte alebo úplne prestaňte piť alkohol. Alkohol brzdí vylučovanie kyseliny močovej a pivo má zase mnoho purínov. Niektorí špecialisti odporúčajú, že pokiaľ už alkohol musíte mať (napríklad v spoločnosti), aby ste ho pili pomaly a jedli pri tom krekre, ovocie, alebo syry - proste sacharidy, ktoré sa ľahko vstrebávajú. Z ovocia sa veľmi odporúčajú višne a to čerstvé, aj rôzne spracované - avšak nie destiláciou! Spracovaním je mienené sušenie, kompótovanie a pod.

   

   

 6. Často si kontrolujte tlak.

   

   

 7. Opatrne s chudnutím - vždy sa o diéte poraďte s lekárom! Niektoré z diét by vám mohli pekne uškodiť. Radšej sa viac venujte pohybu a jedzte menšie dávky jedla, ale častejšie.

   

   

 8. Opatrne tiež s vysokými dávkami umelých vitamínov - najmä vitamínu "A". Aj tu je dobré sa poradiť s lekárom.

   

   

 9. Dajte si pozor na úrazy, rany by sa vám mohli zle hojiť.

 

Čo robiť pri záchvate ?

1. Určite postihnutú končatinu znehybnite, dajte ju do zvýšenej polohy a odpočívajte.

2. Pri záchvate je silná bolesť vyvolaná zosilneným zápalovým procesom, spôsobeným usadenými kryštálikmi kyseliny močovej. Vezmite si liek proti bolesti na báze ibuprofenu a poraďte sa s lekárom čo ďalej.

3. Niektorí lekári odporúčajú pastu z živočíšneho uhlia, ktoré má schopnosť absorbovať toxíny z tela. Dajte do nádobky živočíšne uhlie, pridajte rozdrvené ľanové semienka a zmiešajte s niekoľkými lyžicami teplej vody. Vzniknutú kašičku naneste na kĺb a obviažte. Obklad si nechajte celú noc.

4. Môžete vyskúšať ľadové obklady - vždy opakovane asi na desať minút.

5. Živočíšne uhlie môže dobre poslúžiť na kúpeľ boľavej končatiny. Kašičku z živočíšneho uhlia zalejte takou horúcou vodou, akú znesiete, a vydržte v takomto kúpeli máčať nohy aspoň pol hodinu - lepšie hodinu.

6. Keď už sme pri živočíšnom uhlí, môžete ho užívať aj vnútorne - štyrikrát denne jednu až dve tabletky. Živočíšne uhlie vás prečistí z vnútra a zabráni ďalšej koncentrácii kyseliny močovej v krvi.

7. Môžete vyskúšať obklady z kostihoja alebo dubovej kôry. Droga sa dlho povarí, až vznikne veľmi tmavá tekutina. Obklady sa prikladajú vlažné alebo chladné. Drogu môžete povariť bez straty účinku dvakrát.

8. Pokiaľ nie ste alergickí na včelie produkty, skúste si vyrobiť mastičku z masti a propolisu. Dva dekagramy propolisu rozpusťte v pol kilograme bravčovej masti (masť sa nesmie škvariť - teplota na rozpúšťanie je cca 80 až 90 stupňov C). Nechajte stuhnúť a na ďalší deň znovu rozpustite. To opakujte tri až štyrikrát. Potom masť preceďte cez jemnú gázu, opäť nechajte stuhnúť a masť je pripravená na použitie. Najlepšie pôsobí, keď ju použijete v dobe začínajúcej bolesti. Veľmi rýchlo sa vám uľaví.

Pozor! Vianočný čas prináša rôzne maškrty. Tu ochutnáte, tam oliznete. Svoje telo ale neoklamete. Za také diétne priestupky vás môže odmeniť pekne silným záchvatom. Takže radšej opatrne!

Autor: Hana K

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite