Deti v sieti

Deti v sieti

Prvá kniha s radami, ako chrániť deti vo virtuálnom svete bezplatne na internete

Deti sú jednou z najviac ohrozených skupín vo virtuálnom prostredí. Súčasne sú práve pre deti nové technológie najväčším lákadlom. Ako sa s nimi rozprávať o nebezpečenstvách, ktoré na ne číhajú na internete? Mnohé zodpovie kniha Deti v sieti. Nájdete ju bezplatne na internete.

Občianske združenie eSlovensko pripravilo spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a spoločnosťou Slovak Telekom voľne dostupnú publikáciu Deti v sieti. Kniha prináša prehľad základných nástrah virtuálneho sveta a rady, ako ich deťom rozumnou formou vysvetliť.

Ide o prvú takúto komplexnú publikáciu na Slovensku, ktorá je zadarmo dostupná na stránkach www.ovce.sk a www.zodpovedne.sk. Publikáciu distribuuje aj internetové kníhkupectvo Martinus.sk ako elektronickú knihu, ktorú si môže každý záujemca zadarmo stiahnuť. Prezident občianskeho združenia eSlovenska Miroslav Drobný o knižnej novinke povedal: "Mal by si ju otvoriť každý rodič, ktorému nie je ľahostajné, čo jeho deti robia na internete. Pomôže tiež učiteľom a iným pracovníkom s deťmi a mládežou, ktorí sa tejto oblasti venujú a chcú sa v nej lepšie orientovať."

Ukážka z knihy:

Príklad groomingu (zoznámenie so sexuálnym agresorom) - výpoveď chlapca: „Vytvoril som si babský profil v hre a keď mi napísal chlapík, aby som mu poslal svoje video, tak som si stiahol nejaké z internetu. A on mi za to doplnil zlatky z TRAVIAN-e."

Ako chrániť svoje dieťa pred rizikami hier a gamblingu

1 Upozornite dieťa na to, že aj v prostredí hier môže natrafiť na niekoho, kto mu bude chcieť ublížiť. Nie všetky počítačové hry sú zlé.

2. Umiestnite počítač tak, aby ste videli, čo na ňom vaše dieťa robí.

3. Potvrdzuje sa, že závislosť od hier je sociálny problém, príčinou závislosti nie je samotná hra, ale pocit nenaplnenia, osamelosti, smútku, trápenia. Najlepšou ochranou je rozvíjanie vzťahov dieťaťa v reálnom živote, záujem rodičov o to, čo sa v jeho života deje a čo ho trápi.

4. Spoločné hranie počítačovej hry, ktorá rozvíja detské zručnosti, môže prispieť k upevňovaniu vzťahu medzi vami.

Príklad happy slappingu (násilné alebo sexuálne útoky natáčané na mobilný telefón) - Veľká Británia, 2005 Polícia zatkla troch 14-ročných chlapcov, ktorí boli podozriví zo znásilnenia 11-ročného dievčaťa. Vedenie školy bolo na tento čin upozornené po tom, ako jeden zo školských zamestnancov našiel záznam v mobile jedného z chlapcov.

Ako chrániť svoje dieťa pri používaní mobilného telefónu
1. Hovorte s dieťaťom o rizikách, ktoré súvisia s používaním mobilných telefónov, pýtajte sa, na čo všetko telefón používa a či vie, čo má robiť v prípade ohrozenia. Podporujte ho, aby sa na vás obracalo aj v prípade problémov, nevyhrážajte sa mu zákazom používania mobilu.

2. Deti veľa skúšajú, sú zvedavé, čo sa stane, ak prekročia hranice. Volajú neznámym ľuďom a robia si z nich zábavu. Prezváňajú kamarátov z utajeného čísla, fotia alebo natáčajú ich v kompromitujúcich situáciách či volajú na tiesňové linky. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, aké môže mať jeho správanie dôsledky - v prípade tiesňových liniek sa počas jeho neopodstatneného volania nemusí dovolať niekto v ohrození života.

3. Tajné kontroly mobilu dieťaťa poza jeho chrbát môžu viesť k narušeniu dôvery medzi vami. Rešpektujte, že aj vaše dieťa má právo na súkromie. Upozornite dieťa, že môžu nastať extrémne situácie, keď aj napriek dôvere budete musieť do jeho mobilného telefónu nahliadnuť - napríklad ak sa mu niečo vážne stane alebo budete mať podozrenie, že nadviazalo vzťah so sexuálnym agresorom.

Platená reklama

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite