Dá sa prejedať a vyzerať skvelo?

Dá sa prejedať a vyzerať skvelo?

Vaša kolegyňa, známa, alebo priateľka tvrdí, že si dopraje jedla hojnosť a napriek tomu vyzerá skvelo? V tichosti jej závidíte a pýtate sa, ako je to možné? Nie je prejedanie ako prejedanie a nie vždy ich tvrdenie je pravdou.

Pokiaľ netrpia poruchou stravovacích návykov, ako je bulímia, prejedať sa dá i zdravo. Teda, ak pod prejedaním myslíme dopriať si určitého množstva potravín primerane rozloženého v priebehu dňa. Ako na to?

Prejedať sa zeleninou
Ak sa natlačíte hranolkami, rýchlym občerstvením, vysmážaným alebo tučným jedlom a potom sadnete pred počítač alebo televízor, ťažko môžete očakávať skvelú postavu. Teda, keď nemáte do vienka daný metabolizmus, ktorý si poradí so všetkým. Naopak zeleninové šaláty si môžete dopriať neobmedzene. No pozor.

Obed musí obsahovať aj sacharidy a bielkoviny, ktoré v šalátoch chýbajú. Predsa len sú našim palivom na prežitie odpoludnia. Bez potrebného príjmu týchto látok telu nedodáte energiu či stavebný materiál. Náš organizmus si to bude žiadať vo večerných hodinách a to už vôbec neprichádza do úvahy. Obed by mal tvoriť cca 30 percent nášho denného energetického príjmu. Nehanbite sa teda dať si k zeleninovému šalátu i kus chudého mäsa.

Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb
Bez neho to proste nejde. K príjmu neoddeliteľne patrí i výdaj. No je potrebné zvoliť si správny pohyb a intenzitu cvičenia. Napríklad aerobik, behanie, veslovanie, chôdza. Intenzitu vášho výkonu vyjadruje tepová frekvencia. Mala by predstavovať 65 – 70 percent vášho maximálneho fyzického výkonu. Ako vypočítať hladinu správnej tepovej frekvencie pre spaľovanie tukov? Prostredníctvom nasledujúceho vzorca: (220 – váš vek) x 0,65 až 0,70 = ideálny tep pre  spaľovanie.

Koľko toho denne môžete zjesť?
Keď prejedať, tak koľko vlastne toho môžete denne do seba naložiť? Záleží to od viacerých faktorov. Od vašej konštitúcie, veku, váhy, a koľko z toho je aktívna telesná hmota. No i od vášho denného života, aktivity, ktoré každý deň realizujete. Či sa živíte kancelárskou alebo manuálnou prácou.

Teoreticky sa dá povedať, že priemerná žena má mať príjem 2000 kcal/8400 kJ a muž 2500 kcal/10 500 kJ. Pri chudnutí hodnota normálneho energetického príjmu ženy predstavuje od 1400 kcal/5880 kJ do 1800kcal/7560kJ v závislosti od stavu tela a denných aktivít.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite