Chráňte si najväčší nerv v tele

Chráňte si najväčší nerv v tele
Sedací nerv je veľký nerv, ktorý vychádza z miechy a prechádza cez zadnú časť nohy do chodidiel. Tento nerv nesie zmyslové informácie z týchto lokálnych oblastí do mozgu. Cesta informácií môže byť skomprimovaná medzistavcovým diskom, svalovým napätím alebo z poranenia panvy. Mali by ste si byť vedomí príznakov kompresie sedacieho nervu, tiež známej ako ischias.

Bolesti nôh
Bolesti nôh bývajú častým príznakom kompresie sedacieho nervu. K bolesti dochádza v dolnej časti chrbta okolo zadku a na zadnej strane nôh po lýtkový sval. Bolesť môže byť ostrá, pálivá a neznesiteľná. Môžeme ju cítiť ako elektrický šok a môže sa zhoršovať s kašľom alebo kýchaním. Hlavne sa treba vyhnúť dlhému sedeniu.

Necitlivosť a brnenie
Necitlivosť a brnenie sú bežné príznaky spojené so stlačením sedacieho nervu. Môže dôjsť k necitlivosti v dolnej časti chrbta, alebo k brneniu v zadnej časti dolnej končatiny súčasne. Dochádza k tomu preto, že váš stlačený nerv vysiela zmiešané signály k mieche, ktoré tá pošle do mozgu.

Pocikávanie, pokakávanie?
Strata kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami je vážne znamenie kompresie nervov chrbtice, čo vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Tieto príznaky, okrem bolesti, necitlivosti a brnenia vedú k syndrómu, ktorý si môže vyžadovať chirurgický zákrok. Ďalší súbor spoločných príznakov je slabosť nôh, ktorá sa môže líšiť od pacienta k pacientovi. Symptóm sa často popisuje ako "mravenčenie".

Uvoľňovacie cviky
Na uvoľnenie nervu sa odporúča jemné preťahovanie.  Konkrétne predpísané cvičenia závisia aj od zdravotného stavu, ktorý spôsobuje kompresiu nervu. Niekedy môže byť bolesť taká silná, že je najlepšie necvičiť a radšej odpočívať.

Strečing a aeróbne cvičenia sú dve hlavné metódy pohybu, keď máte bolesť sedacieho nervu. Aeróbna aktivita podporuje výmenu tekutín a živín na generovanie hojenia. Príklady aeróbneho cvičenia sú chôdza a plávanie.

Priškripnutiu sedacieho nervu môžeme niekedy zabrániť aj poriadnymi zahrievacími technikami a častým strečingom. Pri pravidelnom cvičení sa vždy zahrejte pred začatím akýchkoľvek cvičení ako je beh a silový tréning. Začnite na bežeckom páse alebo eliptickom stroji pri pohodlnom tempe po dobu 5 až 10 minút, aby sa uvoľnili svaly, zvýšila sa tepová frekvencia a prietok krvi. Keď ste hotoví s tréningom, ešte niekoľko minút si len preťahujte všetky svalové skupiny, ktoré ste najviac pri tréningu namáhali. To zabraňuje svalom, aby dostávali kŕče a zovierali aj nervy.

Autor: Hana
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite