Čo všetko môžu deti prehltnúť?

Čo všetko môžu deti prehltnúť?

Jednou z najznámejších charakteristík malých detí je tá, že vždy a všade všetko skúmajú, ochytávajú, obzerajú a tak objavujú svet okolo seba. Dokonca aj dospelým veľakrát nestačí, ak si niečo len pozrú, ale musia si nové predmety vyskúšať aj hmatom.

Vtipné objavovanie vecí
Deti však majú tendenciu skúmať všetko aj prostredníctvom úst a do istého veku je im jedno, koľkokrát im zopakujeme, že to je špinavé. Takisto zo seba rady robia živé puzzle a skúmajú, ktoré kúsky stavebnice by pasovali do ktorého otvoru na ich hlave. Problém je v tom, že niekedy z takéhoto objavovania vznikajú situácie veľmi vtipné, no takéto momenty vedia byť aj životunebezpečné.

Chutné špaky
Čakáte na električku, sledujete jedno svoje dieťa, druhé dieťa, časový rozpis, kabelku a v maličkej chvíľke nepozornosti už sa váš drobec obšmieta okolo smetného koša a zbiera špaky. Ak by ste sa náhodou dostali do situácie, že by ste nestihli zabrániť, aby si vaše dieťa strčilo do úst hocičo zo zeme, v prvom rade zachovajte pokoj, aby ste nerozrušili aj vášho malého a pokúste sa identifikovať cudzí predmet. Pokiaľ by sa naozaj jednalo o špak, nebezpečenstvo predstavuje zbytok ohoreného tabaku a samotný filter a samozrejme tiež špina, ktorá sa nabalila naň zo zeme. Ak je to možné, vyvolajte zvracanie a vyhľadajte lekára, pre istotu.

V období strkania si rôznych vecí do úst však deti nie sú v úplnom bezpečí ani v domácom prostredí. Aj keby ste mali dokonalý zoznam všetkých nebezpečných predmetov a súčiastok, ktoré sa nesmú dostať do dosahu vášho malého, ono vždy dokáže vymyslieť niečo, čo vás prekvapí. Vo všeobecnosti však treba mimo absolútny dosah dieťaťa odkladať chemické prípravky na čistenie, kozmetiku a samozrejme lieky.

Opatrne s liekmi
Či už beriete lieky pravidelne alebo len momentálne, vaše malé bude chcieť robiť to isté, lebo opakovaním sa učí. Lieky však dokážu škodiť nielen v prípade, že by ich prehltlo, ale malé tabletky je možné aj vdýchnuť a okrem ťažkosťami s dýchaním môžu poškodiť aj sliznicu, nakoľko nie sú určené nielenže pre deti, ale hlavne na to, aby sa rozptýlili v sliznici tráviacej, nie dýchacej sústavy.

Pri menších nehodách ako je prehltnutie korálky alebo iného drobného predmetu z plastu je asi najideálnejšie vyčkať, kým sa tento dostane von prirodzenou cestou. Ak však v krku uviaznu napríklad kostičky z ryby alebo ostrejší menší predmet, tieto je možné odstrániť, ak sa zajedia chlebom a tak sa mechanicky posunú ďalej do tráviacej sústavy, ak sa však obávate, že by mohla kosť alebo ostrý predmet poškodiť ústnu dutinu, hltan alebo pažerák, vyhľadajte odbornú pomoc.

Autor: Táňa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite