Čo sa stane, keď si spálite jazyk?

Čo sa stane, keď si spálite jazyk?

Náš hlad niekedy skutočne dosť bolí. Čo sa stane, keď si spálite ústa v dôsledku konzumácie horúceho jedlo alebo nápojov?

Čo sa stane, keď si spálite jazyk?
Popáleniny od pizze a iných horúcich jedál zriedka ukážu silnejší stupeň popálenia ako prvý. Prvý stupeň je výsledkom popálenia od pary spôsobenej horúcou tekutinou, ako je voda alebo olej.

V závislosti na tom, kde je poškodený jazyk, sa mení vaša schopnosť ochutnať rôzne zložky potravy - kyslé, sladké, horké, slané. Môže byť ovplyvnená, kým sa vaše ústa neuzdravia. Nech je úľavou fakt, že bunky v ústach, vrátane tých na jazyku, sú jedny z najrýchlejšie sa hojacich tkanív v tele. Na dokonalú regeneráciu im stačí deň alebo dva a váš pocit chuti by mal byť obnovený.  

Akým potravinám sa vyhnúť po popálení jazyka?
Popáleniny sú ako akékoľvek iné rany, hoja sa najlepšie, keď sa vyhýbate ich dráždeniu. Vyhýbajte sa kyslému jedlu, citrusovým plodom, šťavám alebo octu.

Tieto potraviny budú pravdepodobne dráždiť a spôsobovať viac bolesti, nehovoriac o tom, že predĺžia dobu zotavenia. Namiesto toho si doprajte niečo viac upokojujúce, ako je zmrzlina, chladené potraviny ako sú jogurty.

Nepotravinárske opravné prostriedky
Medzi ne patrí lokálne anestetikum obsahujúce mentol, ktorý pôsobí na znecitlivenie postihnutej oblasti tým, že chladí jazyk. Pomáha, aj keď omylom ochutnáte napríklad pálivú papriku, ktorá obsahuje kapsaicín a spôsobí vašim ústam zahriatie.

Mentol aktivuje citlivé receptory na jazyku na chlad. Vášmu jazyku sa bude zdať, že mu teplota klesla o niekoľko stupňov. Mäta pieporná a jej listy obsahujú mentolové deriváty, koncentrácia ktorých ale nie je dostatočne vysoká, aby spôsobila absolútnu úľavu. Ako vždy, ak je bolesť z akéhokoľvek popálenia príliš veľká, zvážte návštevu lekára, len pre istotu.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite