Čo s nami robí pneumatika na bruchu?

Čo s nami robí pneumatika na bruchu?

Zistite spolu s nami, prečo je brušný tuk najčastejší u žien po menopauze, aké nebezpečenstvo predstavuje a čo s tým robiť. Rozširujúci sa pás je niekedy považovaný za daň za starnutie. U žien sa to týka najmä stavu po menopauze, keď má telesný tuk tendenciu k posunu z rúk, nôh a bokov do brucha.

Riziko
Napriek tomu zvýšenie množstva brušného tuku môže urobiť viac, než len predvídať objem zipsu na džínsoch. Výskum ukazuje, že brušný tuk tiež zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, niektorých druhov rakoviny a je aj zodpovedný za predčasnú smrť.

Dobrá správa je, že nebezpečenstvo, ktoré predstavuje brušný tuk je možné znížiť. Vaša váha do značnej miery určuje, ako sa telo vyrovnáva s kalóriami, ktoré prijímate a koľko energie spálite.

Za mesiac kilo
Ak budete jesť príliš veľa a výdaj bude nulový, pravdepodobne sa obalíte tukom, za mesiac vám môže pribudnúť aj jedno kilo, vrátane brušného tuku. Avšak, starnutie tiež hrá svoju úlohu. Množstvo svalovej hmoty sa postupne znižuje s vekom, a tuk tvorí väčší podiel vašej hmotnosti.

Menej svalovej hmoty znamená aj menej spotrebovaných kalórií, ktoré svaly potrebujú a vedia ich zužitkovať. Aj preto je náročnejšie udržať si zdravú váhu a stratiť viac ako kilo.
Priberanie na váhe súvisí aj s klesajúcou hladinou estrogénu, ktorý vplýva na to, kde je tuk distribuovaný v tele. Tendencia k získaniu hmoty okolo pása do tvaru "jablka", nie "hrušky" môže mať aj genetické predispozície.

Problém s brušným tukom je preto, že má viac vrstiev. Okrem podkožného tuku obsahuje tiež viscerálny tuk, ktorý leží hlboko v bruchu, okolo vnútorných orgánov. Hoci podkožný tuk predstavuje len kozmetické problémy, viscerálny tuk je spojený s oveľa nebezpečnejšími zdravotnými dôsledkami.

To preto, že nadmerné množstvo viscerálneho tuku produkuje hormóny a ďalšie látky, ktoré môžu zvyšovať krvný tlak, negatívne meniť dobrý a zlý cholesterol, čím sa znižuje schopnosť tela využívať inzulín (inzulínová rezistencia).

Nadmerné množstvo viscerálneho tuku tiež zvyšuje hladiny estrogénov. To všetko môže zvýšiť riziko vážnych zdravotných problémov, vrátane: Kardiovaskulárnych chorôb, mŕtvice, cukrovky typu 2, rakoviny prsníka, hrubého čreva a konečníka. Nedávny výskum tiež spája brušný tuk so zvýšeným rizikom predčasného úmrtia bez ohľadu na celkovú hmotnosť.

V skutočnosti, niektoré štúdie zistili, že aj keď ženy boli považované za hmotnostne normálne na základe štandardného index telesnej hmotnosti (BMI merania), veľký obvod pása im aj tak zvyšoval riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby či rakovinu.

Autor: Lili

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite