Čo (preboha) hľadá pupáčik vo vagíne?

Čo (preboha) hľadá pupáčik vo vagíne?

Genitálny herpes je jednou z najčastejších pohlavne prenosných infekcií. Infekcia môže byť nebezpečná. Ale ak ste zdravý dospelý človek, nemusíte sa obávať, že vám spôsobí vážne problémy.

Väčšina ľudí nemá viditeľné príznaky alebo symptómy, sú také mierne, že ľudia nevedia, že sú nakazení. Ale u niektorých ľudí infekcia spôsobuje občasný výskyt svrbivých a bolestivých vredov v oblasti genitálií.

Po prvom výskyte, herpes vírus zostáva v nervových bunkách pod kožou a stáva sa aktívny. Obvykle sa stane opäť aktívny čas od času, cestovaním späť do kože a spôsobuje väčšie rany. Veci, ako je stres, choroby, nový sexuálny partner, alebo menštruácia môžu začať novú epidémiu.

Čo spôsobuje genitálny herpes?
Genitálny herpes je spôsobený vírusom, a to buď herpes simplex vírusom typu 1 alebo herpes simplex vírusom typu 2. Vírus môže spôsobiť vredy na perách (opary) a pupáčiky na genitáliách. Typ 1 spôsobuje častejšie opary, zatiaľ čo typ 2 viac genitálne vriedky.

Aké sú príznaky?
Príznaky sa môžu veľmi líšiť od človeka k človeku. Väčšina ľudí nikdy žiadne príznaky nemá. Niektorí ľudia majú výskyt svrbivých a bolestivých pľuzgierov na penise, alebo vo vagíne. Pľuzgiere praskajú, rana je plytká a mokvá. Lieči sa až 3 týždne. Niekedy majú ľudia, najmä ženy, príznaky podobné chrípke ako sú horúčka, bolesti hlavy a svalov. Genitálny herpes môže byť závažný u ľudí, ktorí majú zníženú imunitu, ako sú ľudia s HIV.

Ako sa lieči?
Pomáhajú lieky proti úľave od bolesti a svrbeniu. Liečba funguje najlepšie, ak je spustená čo najskôr po začiatku epidémie. To platí najmä u ohnísk, ktoré sa vrátia znovu a znovu. Jediný istý spôsob, ako ustrážiť, že sa herpes nebude šíriť je praktizovať bezpečný sex.

• Než vstúpite do sexuálneho vzťahu, porozprávajte sa s partnerom o pohlavne prenosných chorobách. Zistite, či je v ohrození. Pamätajte si, že človek môže byť napadnutý, bez toho, aby o tom vedeli
• Ak máte príznaky herpesu, nemajte sex
• Nemajte sex s kýmkoľvek, kto má príznaky alebo kto bol vystavený herpesu
• Nemajte viac ako jeden sexuálny vzťah naraz. Po niekoľkých sexuálnych partneroch zvyšujete riziko infekcie
• Používajte kondóm. Použitie kondómu znižuje riziko šírenia nákazy

Užívanie liekov na opary môže znížiť počet ohnísk, ktoré máte a je aj menšia šanca, že budete infikovať vášho partnera. Ak ste tehotná, mali by ste dbať na zvýšenú opatrnosť, aby sa predišlo infekcii. Ak máte epidémiu v čase termínu pôrodu, pravdepodobne bude nutné porodiť cisárskym rezom.

Autor: Sisa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite