Čo o vás prezradí obľúbený nápoj?

Čo o vás prezradí obľúbený nápoj?

Z prieskumu vyplýva, že až 90 percent opýtaných pije pravidelne čaj a necelých 90 percent opýtaných kávu, pričom ženy o niekoľko percent viac ako muži. Najväčšími konzumentmi kávy sú spotrebitelia medzi 40-timi a 65-timi rokmi, čaj zase dominuje u žien po 50-tke. Pravidelní kávičkári si doprajú zhruba tri až štyri šálky denne, čaj si meriame v priemere tak na dve šálky, aj to skôr v chladnejších mesiacoch.

Aký ste typ?
Podľa rituálov spojených s konzumáciou by sa dalo povedať, že typickí „kávičkári“ sú skôr tradicionalisti a aktívni a spoločenskí ľudia. Najväčší príjem tohto tmavého životabudiča je totiž ráno a v skoré popoludnie, v čase, keď máme najvyššie pracovné tempo. Zároveň je to typický nápoj sprevádzajúci stretnutia.

A pijeme ho pri rozmanitých príležitostiach, ráno pri raňajkách, ako aj pri súkromných či pracovných posedeniach, hovorí teda o družnom a komunikatívnom charaktere. Čaj, naproti tomu, smeruje skôr k opačnému, meditatívnemu stavu. Čajové rituály upriamujú pozornosť skôr dovnútra človeka ako navonok do spoločnosti. Pre mladých znamená aj možnosť experimentovať pri skúšaní rôznych orientálnych druhov.

Čo na to zdravie?
Káva ani čaj ako také nezdravé nie sú, ak ste zdravý človek. Problematické môžu byť ich menej kvalitné typy, rôzne lacné prímesi, chemické prípravky aplikované pri pestovaní, nekvalitná voda, ktorou ich zalievame alebo dochucovadlá - sladidlá, mlieko, smotana, šľahačka. S lacným čajmi si okrem lístkov lúhujeme aj biologický odpad vzniknutý pri spracovaní.

Najkvalitnejšia je čierna káva arabica, pripravená v prekvapkávacom kávovare, instantné verzie sa za kávu takmer nepovažujú. Všeobecne platí, že konzumáciu hustej kávy a čaju by sme mali dopĺňať redšími formami a čistou alebo filtrovanou vodou tak, aby sme boli dostatočne hydratovaní. To jednoducho spoznáme na svojom moči – mal by byť čo najsvetlejšej farby.

Pijeme viac
Naše konzumné návyky sa menia rovnako v úzkej náväznosti na ponuku trhu. Slováci nakupujú a konzumujú iné potraviny a v inej miere ako pred dvadsiatimi rokmi, zistil nedávny spotrebiteľský prieskum slovenskej banky. Oproti začiatku 90-rokov viaceré potraviny a suroviny zaznamenali pokles a iné zase nárast. Zrejme aj rozšírením sortimentu na domácom trhu aj dovozom zahraničných značiek narástla ročná spotreba kávy aj čaju na obyvateľa  v priemere zhruba až o stopercent, čiže dvojnásobne. Obom pochutinám sa teda oproti minulosti oddávame omnoho viac.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite