Čo o ňom MUSÍTE vedieť pred svadbou?

Čo o ňom MUSÍTE vedieť pred svadbou?
Vedeli ste o tom, že veľkému percentu rozvodov by sa dalo predísť, keby ste si ešte pred svadbou viac posvietili na niektoré prejavy správania svojho nastávajúceho? K niektorým manželstvám by vôbec ani nedošlo a mnohé by začali úplne inak. Ak máte pred svadbou, nechajte sa preto inšpirovať nápadmi, ktoré vám môžu nakoniec zachrániť manželstvo.

Ako partner hospodári s financiami
Ide o faktor, o ktorom sa často hanbíme komunikovať, ale vzťah k peniazom a spôsob s ich narábaním býva veľmi častým dôvodom konfliktov a neraz aj rozvodu. Človek síce dokáže v priebehu života meniť svoje správanie a priority, ale spoliehať sa na to býva veľmi neisté. Preto je dôležité, aby ste pred vstupom do manželstva vedeli odpovede na otázky, či váš partner je typ človeka, ktorý sa zadlžuje, či dokáže nejaké euro ušetriť, za aké položky rád utráca a naopak, za čo utrácať nechce.

Vyznáva rovnaké hodnoty a má rovnaké ciele?
Aj tento bod sa tak trochu motá okolo peňazí. Predstavte si spolužitie dvoch ľudí, v ktorom jeden túži mať dom a robí všetko preto, aby naň šetril a ten druhý túži cestovať, je mu fajn v sídliskovom byte, a za svet sa nevedia v tomto zladiť. Alebo jeden túži po prestavbe bytu a druhý nehovorí o ničom inom ako o novom aute. Alebo jeden túži po deťoch ako po naplnení vzťahu a druhý ich považuje za prekážku v slobode. Preto by mali partneri od začiatku otvorene komunikovať, aby spoznali svoje priority, túžby a potreby. Iba tak zistíte, či ste  naladení na rovnakú vlnu.

Orientovať sa v jeho vzťahovej minulosti

Zdá sa vám trápne pýtať sa ho na to, s kým a ako dlho chodil pred vami? Či už mal nejaký dlhodobejší vzťah a ak áno, prečo stroskotal? Neradíme vám pátrať po detailoch, ale akú-takú  predstavu o jeho vzťahovej minulosti by ste mali mať. Ľudia totiž majú tendenciu opakovať svoje zaužívané spôsoby správania. Preto, ak rozlúsknete na čom padli jeho predchádzajúce vzťahy, môžete predísť problémom v tom vašom.

Pozor na rodičovské vzory!
Pravdou je, že za manžela si beriete konkrétneho muža a nie jeho rodinu. Ale dôležité je vedieť, z akého prostredia pochádza, aké vzorce správania praktizuje jeho najbližšia rodina a ako na vás pôsobia. Ak ich odmietate, buďte v strehu a komunikujte o tom so svojím nastávajúcim. Váš partner ich totiž môže prijať za svoje alebo sa mu budú rovnako priečiť. Dobré je, ak v tom máte jasno pred svadbou.

Preskúmajte jeho vzťah k alkoholu
Pokiaľ ste obaja slobodní a zatiaľ iba spolu chodíte, bujaré oslavy vám môžu byť sympatické. Ale ak sa vezmete, verte, že váš vzťah k nim sa zmení. Všimnite si preto ešte pred svadbou, aký vzťah má váš partner k pitiu alkoholických nápojov. Jeho tvrdenia, že po svadbe sa všetko zmení a on prestane piť sťaby šibnutím čarovného prútika znejú síce ľúbivo, ale nenaleťte im. Nejedna žena ľutovala, že podcenila partnerovo pitie a naivne si myslela, že svadba všetko vyrieši.

Všimnite si, ako zvláda krízové situácie
Kým chodíte spolu na rande, kým ste zdraví, v kondícii, máte prácu, financie, domov, tak je predpoklad, že všetko funguje. K životu ale patria aj pády, problémy a konflikty. Preto je vhodné, aby sa vám ešte pred svadbou podarilo zistiť, ako váš nádejný celoživotný partner rieši záťažové situácie. Pokiaľ totiž dostane záchvat zúrivosti, lebo ste pripiekli koláč a vypočujete si slová o tom, aká ste nemožná, oporou vám asi nebude.

Máte podporu v druhých?
Áno, pred vstupom do manželstva by ste nemali hľadať iba odpovede týkajúce sa vášho partnera, ale aj vás samotnej. Manželstvo totiž nie je opustený ostrov. Nemali by ste sa stať závislými jeden od druhého a izolovať sa pred svetom. Mali by ste byť obklopení ľuďmi, ktorí vám vedia pomôcť, keď to potrebujete, ktorí vás vypočujú, poradia. Nezabúdajte, že okrem manželstva musíte žiť aj svoj vlastný život. Preto si preverte, či to váš partner akceptuje alebo sa u neho prejaví žiarlivosť, len čo niekam pôjdete bez neho.

A nakoniec, aká je vaša motivácia vydať sa
Predtým, ako sa rozhodnete vydať, úprimne si zodpovedzte otázku, čo vás k tomu motivuje. Ak je to túžba čo najrýchlejšie „vypadnúť“ z rodičovského bytu, lebo sa to tam už nedá vydržať, je to zlá motivácia. Ak máte pocit, že vám tikajú biologické hodiny a myslíte si, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, tiež zlá motivácia. Ak ste zo sestier posledná slobodná a každý z rodiny vás otravuje, kedy sa už konečne vydáte a aby ste mali pokoj, tak to aj urobíte, opäť zlá motivácia. Čo je tou dobrou motiváciou, to už nechávame na vás, milé čitateľky.

Autor: Radomír
Zapojte sa do súťaže TU
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Svadba"

Poradňa

Neprehliadnite