Čo dokáže tehotenský test?

Čo dokáže tehotenský test?

Je možné sa spoľahnúť na tehotenský test zakúpený v lekárni? A kedy si ho vôbec spraviť, aby ste sa na jeho výsledok mohli spoľahnúť? Neistota týkajúca sa prípadného tehotenstva dokáže každú ženu poriadne pripraviť o nervy. Takže, kedy si robiť test?

Takmer každej žene sa stane, že si jedného dňa začne klásť otázku, či nie je náhodou tehotná, a to často aj mnoho dní pred očakávanou menštruáciou. Niekedy v dôsledku „nehody“ pri sexe, inokedy naopak keď už usilovne pracuje s partnerom na bábätku.

Čo radí gynekológ
Ak ešte nenastal deň, kedy ste mali dostať menštruáciu a len sa cítite akosi inak, či zvláštne, netreba robiť paniku, a to ani v prípade, že by bolo tehotenstvo neželané. Najdôležitejšie je zachovať si pevné nervy a vyčkať minimálne do dňa, keď ste „to mali dostať“. Je jasné, že myšlienky na veľkú zmenu vo vašom živote vás pripravia o duševný pokoj, napriek tomu je dobré, ak počkáte s tehotenským testom aspoň do dátumu predpokladanej menštruácie, jeho výsledok totiž bude presnejší.

Väčšina výrobcov tehotenských testov uvádza, že ich testy sú mimoriadne citlivé a môžete si ich robiť aj pred dátumom očakávanej menštruácie, ak však chcete mať istotu, je lepšie počkať čo najdlhšie. V ideálnom prípade by ste sa mali testovať týždeň po vynechaní menštruácie, vtedy by vám test mal dať už presnú odpoveď.

Ako to funguje?
Vynechanie menštruácie, bolesti v prsníkoch, či podbrušku, nevoľnosti a podobné príznaky nemusia znamenať, že ste tehotná, aj keď patria medzi klasické tehotenské príznaky. Svoje zohráva v tomto prípade aj psychika, alebo iné zdravotné problémy.

Najrýchlejšiu odpoveď či ste alebo nie ste tehotná môžete získať domácim tehotenským testom, ktorý sleduje hladinu hormónu hCG vo vašom moči. Moderné testy vám umožňujú testovať moč počas celého dňa, ideálny je však na testovanie ranný moč. Dôvod je jednoduchý – hormón hCG sa do moču vylučuje počas noci, a tak je jeho hladina hneď z rána najvyššia a test by sa v jeho meraní nemal pomýliť.

Ak je totiž množstvo hormónu nízke nemusí ho test zachytiť, a aj napriek počiatočnej fáze tehotenstva môže test vyjsť negatívne. Vždy postupujte presne podľa návodu, vyhnete sa tak zbytočným nedorozumeniam. Väčšina testov má presnosť na 97 až 99 percent.

 Kde ich kúpiť?
 Tehotenský test bez problémov dostanete kúpiť v každej lekárni, ponúkajú ho aj niektoré drogérie
 Testy sú dvojaké – tie jednoduchšie ponoríte priamo do prúdu moču, k tým „zložitejším“ budete potrebovať malú nádobku s močom, do ktorej ho ponoríte
 Cenovo sa pohybujú od 50 do 200 korún, najvýhodnejšie je zakúpiť si dvojitý test
 Výsledok sa zvyčajne dozviete v priebehu niekoľkých minút, podľa typu testu od 1 do 5 minút
Užívam HAK, môžem si robiť test?
Občas sa stane, že aj napriek užívaniu hormonálnej antikoncepcie má žena podozrenie, že je tehotná. Dokiaľ to však neviete naisto, nevysadzujte tablety, ale spravte si test. Tablety jeho fungovanie nijako neovplyvnia, keď však vyjde pozitívne, okamžite ich prestaňte užívať.

Tehotenstvo a negatívny test?
Aj to sa stáva, hlavne ak si robíte test priskoro. Pri podozrení na tehotenstvo je dobré si spraviť aj druhý test s odstupom najmenej 24 hodín, hlavne ak vás trápia „tehotenské príznaky“. Pri akýchkoľvek gynekologických problémoch by ste však mali zájsť ku lekárovi a nechať sa vyšetriť, a to bez ohľadu na to, či ste mali test pozitívny alebo negatívny.

Aktivujte si Wanda Novinky do 30.5.2007 a získajte úžasný spevňujúci krém, ktorý vytvaruje Vaše poprsie

Aktivujte si Wanda novinky a máte krásu na dosah ruky!

Ako inak stanoviť tehotenstvo?

Určiť ho možno aj z krvi, a to dokonca už 9 dní po pohlavnom styku. O niečo neskôr je možné určiť ho z moču, za ideálny čas sa pokladá deň po omeškaní sa menštruácie. Zhruba od piateho až šiesteho týždňa je možné určiť tehotenstvo aj pomocou ultrazvuku.

V prípade, že vám vyšiel tehotenský test pozitívne, zájdite k svojmu gynekológovi, aby vám vyšetrením tehotenstvo potvrdil.

Autor: Sofia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite