Čierna krv, modrý moč? Sledujte sa na WC

Čierna krv, modrý moč? Sledujte sa na WC

Čím sme staršie, tým viac zisťujeme, že príznaky mnohých chorôb nám naše telo vysvetlí najlepšie samo. Stačí len sledovať jeho signály a správne ich čítať. Nie príliš ľahkovážne. Ani úzkostlivo.

Aj keď sa môže zdať, že moč a menštruačný výtok, jeho farba a charakter, nesignalizujú podobné veci, na základe sledovania farby moču môžeme zistiť stav svojho zdravia a nebezpečné mantinely nedostatku tekutín v tele.

Krv mení farbu časom
Nerovnaká farba a hustota krvi je prirodzenou súčasťou menštruačného cyklu. Tmavšia červená až čierna krv podľa gynekológov znamená normálny proces „starnutia“ krvi. Krv je skôr uvoľnená, teda staršia, preto začiatkom a koncom vytekania býva tmavšia.

Iste ste si už všimli, že úvod mesačného krvácania môže sprevádzať bledšie červené špinenie a záver naopak tmavšie „dozvuky“ na nohavičkách. Ak vaše krvácanie trvá kratší čas, napríklad tri dni a je slabšie, je pravdepodobné, že aj  vaša krv je bledšia. V tele sa totiž nijak nehromadí ani nečaká, ale okamžite putuje von.

Farba a hustota menštruačnej krvi však toho až tak veľa nevysvetľuje. Navyše je aj výrazne individuálna. Niektoré orientálne teórie tvrdia opak a vedia definovať každý odtieň – od hnedého, jasnočerveného, tmavočerveného po čierny, ale verte radšej lekárom a toho svojho sa na vaše odlišnosti v menštruačnom krvácaní jednoducho pýtajte.

Moč ako barometer zdravia
S močom je to naopak. Jeho zafarbenie takmer okamžite odráža stav nášho stravovania a hydratácie organizmu. Čím je svetlejší, tým viac sme pili. Tmavožltý až hnedý moč je znamením, že nepijeme dostatočne a naše telo na to dopláca. Úplne číry moč je zase zrkadlom „prepíjania“ organizmu.

Ideálne by podľa odborníkov mal mať svetložltú farbu
Naše vylučovanie môže však mať aj iné odtiene. Sú potraviny, ktoré moč jednoducho zafarbia. Najmä tie, ktoré sa nedostatočne vstrebú. Vitamíny alebo umelé farbivá potravín ho môžu zafarbiť na neónovo, zeleno, do ružova či modra. Výstrahou je krv v moči a bolesti, svrbenie a pálenie pri vylučovaní, ktoré značí zápaly a infekcie.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite