Chutné náhrady kávy

Chutné náhrady kávy

Existuje mnoho dôvodov pre ktoré sa možno musíte káve vyhýbať. Citlivý žalúdok, choroba, tehotenstvo, či jednoducho averzia voči tomuto nápoju vás môžu priviesť k iným, chutným alternatívam, ktoré káva má. A nie sú to veru žiadne novinky, pijú sa už niekoľko storočí.

Milovníci dobrej a kvalitnej kávy na ňu nedajú dopustiť. Jej odporcovia však argumentujú negatívnymi účinkami kofeínu i iných látok obsiahnutých v káve. Pravdou je, že ak zabúdate doplniť tekutiny, môže vás káva poriadne odvodniť a pripraviť organizmus o mnohé minerály.

Môže tiež podráždiť žalúdok, zhoršiť alergické reakcie, vyvolať vyčerpanosť, predráždenie, nespavosť či neželaným spôsobom zvýšiť tlak. To všetko zvyčajne pri vyšších dávkach, mierna konzumácia sa považuje za zdraviu viac-menej neškodnú.

Aké sú vaše možnosti, ak chcete svoju bežnú šálku kávy nahradiť iným osviežujúcim nápojom? Ak sa neviete vzdať chuti kávy, môže byť vašim prvým krokom nákup bezkofeínovej kávy, prirodzene, počítajte s tým, že jej chuť bude mierne odlišná.

Na trhu sú bežne k dostaniu tzv. kávoviny, teda náhrady kávy. Ide o výrobky vyrábané z kvalitných upražených surovín bohatých na polysacharidy. K najčastejším takýmto surovinám patrí koreň čakanky obyčajnej, ďalej je to jačmeň, raž a cukrová repa.

Medzi jednu z najznámejších kávových náhrad patrí melta. Ide o zmes vyrobenú z pražených obilných zŕn, cukrovej repy a koreňa čakanky a tento nápoj je možné podávať už aj deťom. Skúsiť ju môžete ako ideálny raňajkový nápoj.

Obľúbená je ak kávovina pripravovaná z pražených koreňov čakanky, známa aj pod označením cikorka alebo cigorka. Koreň čakanky má mnohé zdravotné pozitíva, preto by ste tento nápoj nemali opomínať. Obsahuje inzulín a ten pomáha v tejto podobe pri žlčových kameňoch, zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch alebo pri nechutenstve. Jej nevýhodou je pre niektorých ľudí jej intenzívna chuť a hlavne vôňa.

Dá sa to aj bez kávy? Áno dá. Ak vám ide hlavne o to, objaviť osviežujúci nápoj, ktorý nemusí mať s kávou takmer nič spoločné vyskúšajte alternatívy v podobe ajurvédskych čajov pripravené z himalájskych bylín, alebo siahnite po klasickom zelenom čaji. Ich pozitívne zdravotné účinky sú už rokmi overené.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite