Choroby, ktorých sa ženy nikdy nezbavia

Choroby, ktorých sa ženy nikdy nezbavia

Vraví sa, že koľko lekárov, toľko chorôb. Niektoré sú len  nepríjemné, niektoré život strpčujú a obmedzujú nás a niektoré nás dokonca seriózne ohrozujú. Vybrali sme pre vás pár strašiakov, ktorí v súčasnosti narúšajú pokojný život a existenciu.

Migréna
Za týmto slovkom, často zneužívaným pre bežnú bolesť hlavy, sa skrýva široká škála nepríjemností začínajúcich ľahšou otupenosťou, malátnosťou a nevoľnosťou až po neskutočnú pulzujúcu bolesť, pri ktorej si želáte v tom momente vymazať vlastnú existenciu.

Správne fungujúci imunitný systém dokáže tento vírus zlikvidovať behom dvoch rokov.
Migréna je v prvom rade neurologická porucha, bolesť spôsobuje sťahovanie a vypudzovanie krvi v cievkach prekrvujúcich mozog. Príčiny vzniku sú rôzne: zlá životospráva, stavba tela, pozícia stavcov v krčnej chrbtici.

Silné migrény sa delia na tie s aurou a bez aury. Aurou sa nazývajú prvotné symptómy, ktoré ohlasujú príchod samotnej bolesti. Problémy so zrakom, tŕpnutie polovice tváre a končatín, poruchy reči. Ak sa podarí včas zareagovať na tieto príznaky, môžete sa hlavnej bolesti vyhnúť. Často sa vyskytuje aj nevoľnosť a zvracanie. Ženy s tendenciou k migrénam zaznamenávajú ich zvýšený výskyt počas tehotenstva.

Rakovina krčka maternice
Spôsobuje ju vírus HPV - ľudský papiloma vírus. Zväčša pôsobí ako častá a neškodná infekcia, ku ktorej možno dôjsť kožným kontaktom v oblasti pohlavných orgánov, nemusí sa však jednať výlučne o pohlavný styk. Správne fungujúci imunitný systém dokáže tento vírus zlikvidovať behom dvoch rokov.

Rakovina sa objavuje v miestach infekcie, čo môže byť krček maternice, pošva, malé a veľké pysky, konečník, ale aj hrdlo. Nakoľko výskyt vírusu je veľmi častý a príznaky rakoviny nemusia byť ihneď viditeľné, treba absolvovať preventívne gynekologické prehliadky.

Nádor na vaječníkoch
Postihujú najmä ženy medzi 40-70 rokom života. Zhubné nádory vaječníkov sú v súčasnosti na piatom mieste zhubných nádorov u žien. Najčastejšie sa vyskytujú vo veku medzi 40 -70 rokom života. Zvyknú sa objavovať až v neskorších štádiách a prejavujú sa bolesťou v mieste nádoru, pod bránicou či kľúčnou kosťou.

Ak praskne cysta vo vaječníku, môže sa objaviť nevoľnosť, bolesti v podbrušku, potreba močiť. V neskorších štádiách žena stráca hmotnosť, nádor dokáže prerásť aj do okolia a zasiahnuť okolité orgány - maternicu, konečník, hrubé črevo, močový mechúr a vagínu, rozšíriť sa vie ale aj do pečene, pľúc a kostí. Spomedzi rizikových faktorov treba spomenúť bezdetnosť a genetické predispozície.  

Karcinóm prsníka
Býva najčastejšou príčinou úmrtí žien na zhubné ochorenia. Rizikovou skupinou sú ženy bez detí alebo s tehotenstvom po tridsiatke, obezita, hormonálne poruchy. Prípadný nádor objavíte pri preventívnom samovyšetrovaní. Pri spozorovateľnej veľkosti (viac ako 2cm) majú nádory zväčša už aj metastázy.

Okrem samotného nahmatania sa sústreďte aj na prípadné nezvyklé pocity v postihnutej oblasti - pálenie, ťahanie, tŕpnutie. Pozorujte aj zmeny na prsníkoch, či už ide o ich tvar alebo povrch pokožky, výtok z bradavky. Nádor je operovateľný, ak sa zistí včas a zabráni sa jeho rozširovaniu do organizmu.

Autor: Elie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite