Choroby, čo nás zbavujú vlasov

Choroby, čo nás zbavujú vlasov

Väčšine ľudí zvyčajne vypadne denne 50 až 100 vlasov. Naša pokožka má približne 100.000 vlasových folikúl. Našich sto vypadnutých vláskov by nemalo preto nič znamenať. Vlasy nám vypadávajú preto, že sa stenčujú. Medzi ďalšie príčiny vypadávania vlasov patrí hormonálny faktor, užívanie liekov, ale aj zlý zdravotný stav.

Hormonálne faktory

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je dedičný stav plešatosti. U geneticky vnímavých ľudí môžu niektoré pohlavné hormóny vyvolať určitý vzor trvalej straty vlasov. Najčastejšie u mužov možno pozorovať tento typ rednutia vlasov, ktorý začína už v puberte. Hormonálne zmeny a nerovnováha môže spôsobiť dočasnú stratu. Dobre to poznajú ženy, ktoré už rodili. Aj vysadenie antikoncepcie či nástup menopauzy ovplyvňuje, ako sa naše vlasy držia hlavy.

Zdravotný stav
Existuje rad ochorení, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov:

• Problémy so štítnou žľazou. Štítna žľaza pomáha regulovať hladinu hormónov v tele. Ak žľaza nepracuje správne, môže to viesť k vypadávaniu vlasov.

• Alopécia. Toto ochorenie vzniká, keď imunitný systém napáda vlasové folikuly. Spôsobuje okrúhle mapy vypadaných vlasov.

• Infekcia pokožky hlavy. Infekcie, ako je trichofytóza, môže napadnúť vlasy a pokožku, čo vedie k vypadávaniu. Akonáhle sa začne infekcia liečiť, vlasy zvyčajne narastú späť.

• Ostatné kožné problémy. Choroby, ktoré môžu spôsobiť zjazvenie ako lupus, môžu mať za následok trvalú stratu vlasov.

Lieky
Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené aj liekmi, používanými pri liečbe rakoviny, artritídy, depresie, srdcových problémov, vysokého krvného tlaku. Vypadávať nám môžu vlasy z fyzického alebo psychického šoku.

Mnoho ľudí pociťuje všeobecné rednutie vlasov niekoľko mesiacov po veľmi stresovom období. Príklady zahŕňajú aj náhle zmeny hmotnosti, vysoké horúčky alebo smrť v rodine. Bohužiaľ, aj niektoré účesy spôsobujú tzv. trakčné vypadávanie vlasov. Môže dôjsť k nemu, ak je vlas príliš natiahnutý, alebo pevne zapúzdrený do účesu, ako sú vrkôčiky a pod.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite