Chodíte spávať nahnevaná?

Chodíte spávať nahnevaná?

Už pár týždňov chodíte spať nekľudná, zaboríte si hlavu do vankúša, občas aj búšite nohami o matrac? Je to skutočne škodlivé pre zdravie aj vzťahy ísť do postele nahnevaná? Odpoveď je áno, niekedy. Hnev vedie aj k nepokojnému spánku a dokonca k agresívnym snom...

Mozog za vás rozhodne
Mať negatívne myšlienky pred spaním, potláčať hnev môže zle ovplyvniť kvalitu zaspávania. Ak ste zažili nejaké extrémne nepríjemné udalosti, bude najlepšie, ak zostanete ešte chvíľu hore.

Keď spíme, náš mozog roztrieďuje informácie a rozhoduje, ktoré spomienky sú dôležité. Tie najdôležitejšie presunie z hipokampu (dočasné úložné miesto) do mozgovej kôry, ktorá je na spomienky viac trvalé miesto.

Na druhej stane, pokiaľ nejde o závažné udalosti, ktoré vás mimoriadne vytočili, môže byť malé usmernenie mozgu, čo nechať a na čo zabudnúť aj veľká pomoc a skutočne užitočné. Umožňuje nám to prebudiť sa s čistým štítom! Takže ráno môžeme diskutovať o celej situácii pokojnejšie a racionálnejšie.

Dobrou správou je, že môžeme použiť náš mozog na ukladanie informácií k nášmu prospechu. Niekedy je však odpustenie pred spaním najjednoduchšie riešenie, pokiaľ máte rozpory so svojím partnerom. To nám zabezpečí umiernený spánok.

Bozkávajte sa
Keď je medzi romantickými partnermi nejaký konflikt, odborníci odporúčajú sa pred spaním bozkávať. Bez ohľadu na to, aké je vaše alebo jeho postavenie vo vzťahu v tej chvíli. Ak bojujete so svojím partnerom, pretože podvádzal alebo flirtoval s ex, nebudete sa chcieť bozkávať s touto osobou. V takom prípade treba rešpektovať aj samého seba.

Možno by vtedy skôr pomohla plodná diskusia, namiesto nadávok a urážok. Skúste hovoriť o tom, čo je vo vzťahu dobré, romantické, namiesto neustáleho omieľania problému dokola. Dokonca premýšľajte aj o dobrých aspektoch vzťahu. Uvedomte si, že existujú oveľa hlbšie veci, ktoré nemôžu byť kvôli vašim sporom vyriešené pred spaním.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite