Chcete sa dať sterilizovať? Čo všetko zvážiť?

Chcete sa dať sterilizovať? Čo všetko zvážiť?

Sterilizácia je jednou z metód, ako zabrániť počatiu dieťaťa. Popri iných antikoncepčných metódach je sterilizácia ženy jednou z najistejších a žena, ktorá tento zákrok podstúpi, už viac otehotnieť nemôže (aspoň vo väčšine prípadov).

Sterilizácia sa vykonáva v celkovej anestézii a ide vlastne o podviazanie vajíčkovodov. Tým, že sa prerušia, zabráni sa splynutiu vajíčka a spermie a teda aj otehotneniu.

Zdravotné dôvody
Niektorým ženám lekár navrhne sterilizáciu po tom, čo žena porodí dve či viac detí cisárskym rezom. Ak je pre ženu tehotenstvo, respektíve ďalšie tehotenstvo, zo zdravotných dôvodov problémom, potom sa sterilizácia môže javiť ako dobré riešenie. V prípade, že ide o sterilizáciu zo zdravotných dôvodov, žena za zákrok ani neplatí. Iné to je vtedy, ak si žena žiada tento zákrok z iných dôvodov.

Čo všetko zvážiť?
Ak premýšľate o sterilizácii, pričom nemáte na to vyslovene zdravotné odôvodnenie, poriadne si svoje rozhodnutie zvážte. Možno sa v niektorej životnej fáze žena cíti tak, že ďalšie dieťa už v žiadnom prípade nechce. No nikto z nás nemôže vedieť, čo nás v živote postretne a či sa vo vás napriek momentálnemu rozhodnutiu predsa len neozve materinská túžba.

Osobná skúsenosť
V podobnej situácii sa ocitla aj Jana (36). So svojím prvým manželom mala tri deti a po treťom pôrode sa rozhodli, že viac detí nechcú. Lenže život sa neskôr ubral nečakaným smerom...: „Dala som si urobiť sterilizáciu, pretože som nechcela užívať hormóny a predstava ďalšieho dieťaťa neprichádzala v tej dobe do úvahy. Deti nám postupne odrastali a naše manželstvo šlo dolu vodou. Napokon to skončilo rozvodom. Našla som si však pomerne rýchlo nového partnera a zatúžila som s ním mať spoločné dieťatko. Keď som mu povedala o sterilizácii, bol nepríjemne prekvapený. Lekári mi odporučili skúsiť umelé oplodnenie, no po dvoch pokusoch stále nie som tehotná. Veľmi ľutujem, že som urobila také radikálne rozhodnutie. Čas však nemôžem vrátiť...“

Práve preto, že človek nevie, čo ho môže v živote stretnúť, by malo byť rozhodnutie o sterilizácii naozaj poriadne zvážené, pretože je to nezvratný krok.

Má aj nežiaduce účinky    
Sterilizácia, napriek tomu, že sa o nej hovorí ako o jednej z najmenej rizikových metód antikoncepcie, má aj svoje negatíva. Ženy, ktoré ju podstúpia, môžu mať problémy s abnormálnym a nepravidelným menštruačným krvácaním a tiež sa môžu objaviť psychické ťažkosti. Aj bolesti v oblasti panvy bývajú jedným z možných dôsledkov sterilizácie.

Hoci sa u žien po sterilizácií vyskytuje tehotenstvo skutočne len v minimálnom percente prípadov, ak sa tak stane, často ide o mimomaternicovú tehotnosť, ktorá musí byť ukončená.

Sterilizácia sa možno zdá na prvý pohľad ako veľmi pohodlná forma antikoncepcie. Žena sa nemusí zaťažovať hormónmi, nie je treba myslieť na antikoncepciu a možno si užívať sex bez starostí a obáv, že by došlo k tehotenstvu. Podľa odporcov sterilizácie je však tento zákrok neľudský a degraduje ženu. Ak teda uvažujete, že by ste sa dali sterilizovať, mali by ste sa riadiť príslovím „dva razy meraj a raz strihaj“.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite